BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  IZRAELI VRET FËMIJË DHE GRA QË PRISNIN NDIHMË

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 1-03-2024, 09:52
  IZRAELI VRET FËMIJË DHE GRA QË PRISNIN NDIHMË


  IZRAELI VRET FËMIJË DHE GRA QË PRISNIN NDIHMË
  EuroNews

  Ushtarët hebrenj izraelitë vazhdojnë të vrasin gra, fëmijë, të moshuar dhe njerëz të pafajshëm myslimanë palestinezë, Izraeli nuk njeh kufi në krimet kundër njerëzimit, krimet kundër njerëzimit në Gaza i kanë tejkaluar të gjitha kufijtë dhe tani Izraeli po vret edhe njerëz që prisnin ndihmë.

  Trupat izraelite qëlluan mbi një turmë palestinezësh që prisnin ndihmë në qytetin e Gazës të enjten, thanë dëshmitarët. Më shumë se 100 njerëz u vranë, duke e çuar numrin e të vdekurve që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas në më shumë se 30,000, sipas zyrtarëve shëndetësorë.

  Zyrtarët e spitalit fillimisht raportuan një sulm izraelit mbi turmën, por më vonë dëshmitarët thanë se trupat izraelite hapën zjarr ndërsa njerëzit nxirrnin miell dhe mallra të konservuara nga kamionët.

  Zyrtarët izraelitë pranuan se trupat hapën zjarr, duke thënë se ata e bënë këtë pasi turma u afrua në një mënyrë kërcënuese. Zyrtarët këmbëngulën në anonimitetin për të dhënë detaje rreth asaj që ndodhi, pasi ushtria tha në një deklaratë se "dhjetra u vranë dhe u plagosën nga shtytja, shkelja dhe përplasja nga kamionët".

  Pas sulmit, Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha se numri i të vdekurve palestinezë nga lufta në territor ishte rritur në 30,035, me 70,457 të tjerë të plagosur.

  Shumica e të vrarëve kanë qenë gra dhe fëmijë.

  Numërimi i ministrisë nuk bën dallim mes luftëtarëve dhe joluftëtarëve.

  Izraeli pretendon se ka vrarë 10,000 militantë, por nuk ka ofruar asnjë provë.

  E pamundur për të ndihmuar palestinezët në mes të konfliktit të pandërprerë - OKB
  Kombet e Bashkuara kanë thënë se është pothuajse e pamundur të ndihmohet 2.3 milionë banorët e Gazës për shkak të dhunës së vazhdueshme.

  Ai i bëri komentet në përgjigje të pretendimeve të fundit izraelite se vetë organizata ndërkombëtare po dështon të japë ushqim, ujë dhe ilaçe të nevojshme për civilët në enklavën e sulmuar.

  Të mërkurën, zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric, u tha gazetarëve një prishje e ligjit dhe rendit në Gaza dhe "koordinimi i pamjaftueshëm" me Izraelin për sigurinë po rrezikonte jetën e punonjësve humanitarë.

  "Kjo është arsyeja pse ne kemi kërkuar vazhdimisht një armëpushim humanitar," tha ai.

  Zyrtarët e OKB-së thonë se sulmet ajrore izraelite kanë shënjestruar oficerët e policisë që ruanin kamionët e ndihmave, duke i ekspozuar ata ndaj plaçkitjeve nga civilët e dëshpëruar dhe bandat kriminale.

  Drejtuesit e shoferëve janë qëlluar, sulmuar me sëpata dhe prerëse kutish dhe u janë thyer xhamat, tha koordinatori humanitar i OKB-së James McGoldrick në shkurt.

  Forcat izraelite thuhet gjithashtu se kanë qëlluar mbi autokolonat e ndihmave të OKB-së që transportonin furnizime jetike ushqimore në Gazën qendrore.

  Zëvendës ambasadori i Izraelit në OKB Brett Miller fajësoi të martën OKB-në për refuzimin e dërgimit të ndihmave në Gazën veriore dhe për të hedhur fajin mbi vendin e tij.

  Të paktën një e katërta e popullsisë së Gazës - 576,000 njerëz - është një hap larg urisë dhe pothuajse e gjithë popullsia ka nevojë për ushqim, sipas OKB-së. EuroNews


  IZRAELI VRET FËMIJË DHE GRA QË PRISNIN NDIHMË

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA By: Eric Garcia Shqip: Dr. Sokol Brahaj...

  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI

  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI By John E. Herbst A.C. Shqip për BesaTime Dr. Sokol Brahaj...

  TENCIONET E PANDERPRERA TURQI-GREQI: NJË RREZIKSHMERI APO BONUS PËR BALLKANIN

  TENCIONET E PANDERPRERA TURQI-GREQI: NJË RREZIKSHMERI APO BONUS PËR BALLKANIN A ËSHTË NJË LUFTË BRENDA PËR BRENDA NATO-S? APO NJË UKRAINË E DYTË? APO NJË AKROBACI POLITIKE PER PUSHTET TË BRENDSHËM?...

  SI PO FORMËSON COVID-19 ARENËN NDËRKOMBËTARE DHE POZICIONIN E SUPERFUQIVE: BE, SHBA, KINË

  SI PO FORMËSON COVID-19 ARENËN NDËRKOMBËTARE DHE POZICIONIN E SUPERFUQIVE: BE, SHBA, KINË Dr. Ilir KALEMAJ │ Pandemia globale e Covid- 19 po ri-konfiguron njëkohshëm si procesin e të kuptuarit të sovranitetit shtetëror, ashtu...

  NYtimes ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË

  NYtimes ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË Veprimet e njëanshme të SHBA’së kundra Turqisë do të minojnë interesat amerikane dhe do të detyrojë neve të kërkojnë miq dhe aleatë të tjerë. Nga: Rexhep Tajjip ERDOGAN...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
► BesaTime është portal interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. Ka për qëllim tju përcjellë të Interesuarve drejtë për së drejti; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin e vërtetë dhe të pa-anshëm, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut.
► BesaTime operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht, është e pavarur, nuk ka lidhje me asnjë organizatë, parti apo lëvizje politike, financohet vetëm nga themeluesit e vet. Është vazhdimësi e Think Tank Besa Strategy. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. BesaTime në të njëjten kohë është portal ku Diaspora dhe Lobi Shqiptar në Turqi publikon.
►BesaTime është rrjet shqiptar i lajmeve, analizave dhe i mendimit strategjik, me seli në Izmir, Turqi. Rrjeti filloi pune më 28 nentor 2002 dhe mbulon lajmet botërore nga një këndvështrim objektiv. Çdo artikull i publikuar në portal mund të mos përputhet me idetë tona dhe për këtë arsye përgjegjësia i takon vetëm autorit.
► Kryeredaktori: Dr. Sokol Brahaj

Dizajn: CAN ARNAVUT - Kontakt: canarnavut@yandex.com