BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 19-04-2018, 10:47
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE
  TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ
  "Sot u bë inagurimi zyrtar i mësimit shqip në shkollat shtetërore të Republikës së Turqisë" shkruan ne median sociale intelektuali shqiptar në İzmir të Turqisë gazetari Sokol Brahaj.
  Brahaj për inagurimin e zyrtarizimit të mësimit tëshqipës në tëgjitha shkollat shtetërore të Republikës së Turqisë, vazhdon mesazhin si më poshtë:

  "ZYRTARE
  INAGURIM ME 18/4/2018 NË İZMİR
  ZYRTARIZIMI IGJUHËS SHQIPE NË TURQI!
  Sot u bë inagurimi zyrtar i mësimit shqip në shkollat shtetërore të Republikës së Turqisë.
  Interesi i lartë i shtetit amë dhe i Turqisë u duk qartë nga pjesmarrja e dy ministrave të Arsimit Kombëtar znj. Lindita Nikolla dhe z. İsmet Yılmaz, Ambasadori Shqiptar i Akredituar në Ankara z. Genti Gazheli së bashku me stafin diolomatik shqiptar, deputetë të rinj dhe të vjeter nga Asambleja e Madhe Parlamentare Turke (TBMM), prefekti i Izmir'it z. Erol Ayyıldız, zv-ministra, burokratë të lartë të shtetit Turk, OJQ'të e Shqiptarëve të İzmir'it dhe mbarë Turqisë, media kombëtare e ndërkombëtare ku mes tyre ishte dhe BesaTime.
  Kjo ditë është shumë e rëndësishme si për shqiptarët po ashtu dhe për Turqinë. Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në të gjitha shkollat e Turqisë pasuron shtetin më të fortë të rajonit, dhe, Shqiptarët duke ruajtur gjuhen i shtojnë edhe më shumë vlera bashkëjeteses dhe multikulturalizmit në një shtet kaq të madh si Turqia ku vetë si shtet neve na quajnë vëllezër.
  Kjo "Ditë Shqiptare në Turqi" e cila duhet regjistruar në kalendar jo vetem nga ne dhe Turqia, por, edhe nga të gjithë fqinjët/kojshitë e kombit shqiptar që ende vazhdojnë të jetojnë në primitivitet shtetëror me ligje antidemokratike dhe asimiluese të cilat i aplikojnë ende dhe sot pas gjenocidit shekullor që kanë bërë ndaj ne Shqiptarëve."
  Brahaj përfundon mesazhin duke falenderuar Presidentin e Turqisë, Shtetin Turk, diasporën shqiptare të Turqisë dhe Shtetin Amë.

  "Faleminderit @ERDOGAN, Faleminderit @TURQI!
  Faleminderit @Shqiptarë_të_Turqisë!
  Faleminderit @MËMËDHE!
  GJUHA JONË SA E MIRË"

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  FOTO NGA INAGURIMI

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  BesaTime.com
  ScottTwecy 3 Nisan 2024 06:02

  Изучение английского по фильмам - эффективный метод обучения. Фильмы на английском, помогают окунуться в языковую среду. Для гораздо лучшего понимания можно использовать субтитры на английском. Подробнее смотрите тут:
  <a href=http://www.asystechnik.com/index.php/How_To_Learn_English_Through_Movies/&g
  t;http://www.asystechnik.com/index.php/How_To_Learn_English_Through_Movies</a
  >
  Alıntı yap
  Fzrldc 3 Nisan 2024 10:40

  oral augmentin - <a href="https://atbioinfo.com/ciprofloxacin/">oral cipro</a> ciprofloxacin 1000mg over the counter
  Alıntı yap
  Unitree_Eleni_St 3 Nisan 2024 12:17

  For individuals seeking companionship, the Unitree Go2 has emerged as a beloved robotic pet. A survey conducted by Johnson and Brown (2019) among Go2 owners revealed that over 85% of respondents reported increased happiness and reduced stress levels since adopting the Go2 as a pet companion.
  Check out latest research on the Unitree Go2 here: https://go2study1.org.
  Alıntı yap
  Kqkvkt 3 Nisan 2024 18:14

  cheap amoxicillin generic - <a href="https://atbioxotc.com/">buy amoxicillin without a prescription</a> baycip for sale online
  Alıntı yap
  Oldpuz 9 Nisan 2024 02:14

  order cleocin 150mg - <a href="https://cadbiot.com/cefixime/">cefixime 200mg ca</a> chloramphenicol price
  Alıntı yap
  Ghnzuf 9 Nisan 2024 09:22

  buy azithromycin medication - <a href="https://gncatbp.com/ctinidazole/">cheap tindamax</a> how to get ciprofloxacin without a prescription
  Alıntı yap
  RemontAppleHed 9 Nisan 2024 18:29

  Отличный сайт! Всем рекомендую, качественный и быстрый ремонт техники! ремонт айфонов спб
  Alıntı yap
  RemontApple1Hed 11 Nisan 2024 01:46

  Отличный сайт! Всем рекомендую, качественный и быстрый ремонт техники! ремонт iphone спб
  Alıntı yap
  Jcdbxg 12 Nisan 2024 02:06

  buy ivermectin 6mg - <a href="https://antibpl.com/rferyc/">cheap eryc 250mg</a> cefaclor without prescription
  Alıntı yap
  ScottGew 13 Nisan 2024 14:36

  E-learning is surely transforming the the perspective we have on standard education. In Alabama, we can find a multitude of superb online schools offering a uninterrupted learning experience to students. Children and adults alike have the ability to manage their time as they take part in exceptional, flexible educational programs. Such platforms don't only meet diverse academic needs, but they promote students to gain knowledge at their own tempo, boosting comprehension and retention in the process.

  Numerous of these online schools in Alabama have a comprehensive curriculum including required courses and electives. Students can pursue their interests while maintaining a focus on mandatory courses. Plus, for students who perform well in an individual learning environment, the online option can be exceptionally beneficial.

  Moreover, it's notable that these online schools are not only about online lectures and assignments. Several schools provide interactive sessions, multimedia shows, and even practical experiments virtually – expanding horizons in an optimum learning environment.

  As we traverse this new educational landscape, it's essential to stay updated with the available options. I highly suggest evaluating your online schooling options in Alabama to ensure a suitable fit for your specific conditions, learning preferences, and career goals. Find out about more about online schools in Alabama - the next step in education is here and now! https://www.onlineschoolAL5.com
  Alıntı yap
  Zrbubj 15 Nisan 2024 02:04

  medrol us - <a href="https://ntallegpl.com/getcetirizine/">buy cetirizine sale</a> astelin 10 ml sprayers
  Alıntı yap
  Rvfenh 15 Nisan 2024 02:21

  oral clarinex 5mg - <a href="https://rxtallerg.com/getaristocort/">buy aristocort 4mg generic</a> generic ventolin
  Alıntı yap
  RichardSpusa 16 Nisan 2024 11:41

  Мечтаете улучшить свои языковые навыки? Погрузитесь в увлекательный мир английского языка с помощью наших фильмов и сериалов на английском и британском языках. Насладитесь процессом обучения, погружаясь в увлекательные сюжеты и диалоги на языке оригинала. Наши фильмы и сериалы не только помогут вам расширить словарный запас, но и улучшат понимание английской речи и культуры. Используйте просмотры в качестве увлекательного метода обучения. Подробнее здесь [url=]https://filmy-na-anglijskom-yazyke.pp.ua/[/url]
  Alıntı yap
  Mostbet Hry Theaf 16 Nisan 2024 21:55

  Mostbet https://mostbet-cr-reg.blogspot.com pouziva nejnovejsi technologie pro ochranu osobnich udaju hracu.
  Alıntı yap
  Nuvowu Dün, 03:43

  glyburide 5mg drug - <a href="https://prodeprpl.com/dapagliflozin5/">generic forxiga 10mg</a> order forxiga online
  Alıntı yap

  SHQIPTARËT E IZMIR’IT NË TURQI FESTUAN PAVARËSINË E KOSOVËS ME NJË FESTIM MODEST

  SHQIPTARËT E IZMIR’IT NË TURQI FESTUAN PAVARËSINË E KOSOVËS ME NJË FESTIM MODEST...

  MARTINAJ, ËNDRRA IME ISHTE “TË VIZITOJ EDHE TË GJITHË SHQIPTARËT E TURQISË”

  MARTINAJ, ËNDRRA IME ISHTE TË VIZITOJ EDHE TË GJITHË SHQIPTARËT E TURQISË “ZOT MA REALIZUA KËTË DËSHIRË DHE ËNDËRR QË KAM”, KËSHTU ILUTEJ ME VITE E VITE TË TËRA SHQIPTARI I PRIZRENIT QË PREJ VITEVE JETON NË SUEDI MUJO MARTINAJ....

  Diaspora Shqiptare në Turqi Mbledhjen e Rradhës e Bëri dje në Izmir Për Aktualitetin Shqiptar

  Diaspora Shqiptare Turqi u mblodh dje me 12 Maj 2017 në Seferihisar të Izmir'it për konsultim të zhvidhimeve të fundit dhe orëvajtjes së aktualitetit të Shqipërisë Kosovës, Maqedonisë e mbarë trevava shqiptare....

  GJUHA SHQIPE-GJUHË ZYRTARE SHTETËRORE NË MAL TË ZI

  GJUHA SHQIPE BËHET GJUHË ZYRTARE SHTETËRORE NË MAL TË ZI...

  ARSIMIMI NË GJUHEN SHQIPE U BË ZYRTARE NË TURQI

  ARSIMIMI NË GJUHEN SHQIPE U BË ZYRTARE NË TURQI NJOFTIM NGA, REPUBLIKA E TURQISË, MINISTRIA E ARSIMIT KOMBËTAR TURK: GJUHA SHQIPE ËSHTË FUTUR ZYRTARISHT NË PROGRAMIN ZYRTAR TË SHKOLLAVE QË NË KLASEN E PESTË FILLORE....

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
► BesaTime është portal interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. Ka për qëllim tju përcjellë të Interesuarve drejtë për së drejti; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin e vërtetë dhe të pa-anshëm, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut.
► BesaTime operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht, është e pavarur, nuk ka lidhje me asnjë organizatë, parti apo lëvizje politike, financohet vetëm nga themeluesit e vet. Është vazhdimësi e Think Tank Besa Strategy. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. BesaTime në të njëjten kohë është portal ku Diaspora dhe Lobi Shqiptar në Turqi publikon.
►BesaTime është rrjet shqiptar i lajmeve, analizave dhe i mendimit strategjik, me seli në Izmir, Turqi. Rrjeti filloi pune më 28 nentor 2002 dhe mbulon lajmet botërore nga një këndvështrim objektiv. Çdo artikull i publikuar në portal mund të mos përputhet me idetë tona dhe për këtë arsye përgjegjësia i takon vetëm autorit.
► Kryeredaktori: Dr. Sokol Brahaj

Dizajn: CAN ARNAVUT - Kontakt: canarnavut@yandex.com