BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA Tarih: 19-04-2018, 10:47
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE
  TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ
  "Sot u bë inagurimi zyrtar i mësimit shqip në shkollat shtetërore të Republikës së Turqisë" shkruan ne median sociale intelektuali shqiptar në İzmir të Turqisë gazetari Sokol Brahaj.
  Brahaj për inagurimin e zyrtarizimit të mësimit tëshqipës në tëgjitha shkollat shtetërore të Republikës së Turqisë, vazhdon mesazhin si më poshtë:

  "ZYRTARE
  INAGURIM ME 18/4/2018 NË İZMİR
  ZYRTARIZIMI IGJUHËS SHQIPE NË TURQI!
  Sot u bë inagurimi zyrtar i mësimit shqip në shkollat shtetërore të Republikës së Turqisë.
  Interesi i lartë i shtetit amë dhe i Turqisë u duk qartë nga pjesmarrja e dy ministrave të Arsimit Kombëtar znj. Lindita Nikolla dhe z. İsmet Yılmaz, Ambasadori Shqiptar i Akredituar në Ankara z. Genti Gazheli së bashku me stafin diolomatik shqiptar, deputetë të rinj dhe të vjeter nga Asambleja e Madhe Parlamentare Turke (TBMM), prefekti i Izmir'it z. Erol Ayyıldız, zv-ministra, burokratë të lartë të shtetit Turk, OJQ'të e Shqiptarëve të İzmir'it dhe mbarë Turqisë, media kombëtare e ndërkombëtare ku mes tyre ishte dhe BesaTime.
  Kjo ditë është shumë e rëndësishme si për shqiptarët po ashtu dhe për Turqinë. Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në të gjitha shkollat e Turqisë pasuron shtetin më të fortë të rajonit, dhe, Shqiptarët duke ruajtur gjuhen i shtojnë edhe më shumë vlera bashkëjeteses dhe multikulturalizmit në një shtet kaq të madh si Turqia ku vetë si shtet neve na quajnë vëllezër.
  Kjo "Ditë Shqiptare në Turqi" e cila duhet regjistruar në kalendar jo vetem nga ne dhe Turqia, por, edhe nga të gjithë fqinjët/kojshitë e kombit shqiptar që ende vazhdojnë të jetojnë në primitivitet shtetëror me ligje antidemokratike dhe asimiluese të cilat i aplikojnë ende dhe sot pas gjenocidit shekullor që kanë bërë ndaj ne Shqiptarëve."
  Brahaj përfundon mesazhin duke falenderuar Presidentin e Turqisë, Shtetin Turk, diasporën shqiptare të Turqisë dhe Shtetin Amë.

  "Faleminderit @ERDOGAN, Faleminderit @TURQI!
  Faleminderit @Shqiptarë_të_Turqisë!
  Faleminderit @MËMËDHE!
  GJUHA JONË SA E MIRË"

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  FOTO NGA INAGURIMI

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)
  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  NË IZMIR INAGUROHET ZYRTARIZIMI I GJUHËS SHQIPE (TURQIA FLET DHE MËSON SHQIP ME LIGJ)

  BesaTime.com
  PatsyDauff 25 Nisan 2019 11:42

  интересная темка,взрослая)

  дроп
  Alıntı yap
  Raina 30 Nisan 2019 15:11

  I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.

  In my view, if all web owners and bloggers made
  good content as you did, the net will be a
  lot more useful than ever before. I could not resist commenting.

  Very well written! Greetings! Very helpful advice within this article!
  It's the little changes which will make the biggest changes.
  Many thanks for sharing! http://Aoc.com/
  Alıntı yap
  Dolores 3 May 2019 14:13

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I by no means
  found any interesting article like yours. It’s lovely value enough
  for me. In my view, if all website owners and bloggers made good
  content as you probably did, the net can be a lot more helpful than ever
  before. I could not refrain from commenting. Very well written! Hey would
  you mind sharing which blog platform you're using?
  I'm planning to start my own blog in the near future but
  I'm having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
  and I'm looking for something unique. P.S My
  apologies for getting off-topic but I had to ask!
  http://Samsung.com
  Alıntı yap
  Angelia 3 May 2019 22:28

  I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!

  Keep up the terrific works guys I've added you guys to
  my personal blogroll. I have been surfing on-line greater than three hours nowadays, but I never discovered any interesting
  article like yours. It’s pretty worth sufficient for
  me. Personally, if all web owners and bloggers made good content material
  as you probably did, the net shall be a lot more useful
  than ever before. It's very easy to find out any matter on web as compared to textbooks, as I
  found this piece of writing at this website. http://starbucks.com
  Alıntı yap
  Mariajew 4 May 2019 22:07

  очень красиво, вот бы у нас так сделали

  укладка плитки
  Alıntı yap

  SHQIPTARËT E IZMIR’IT NË TURQI FESTUAN PAVARËSINË E KOSOVËS ME NJË FESTIM MODEST

  SHQIPTARËT E IZMIR’IT NË TURQI FESTUAN PAVARËSINË E KOSOVËS ME NJË FESTIM MODEST...

  MARTINAJ, ËNDRRA IME ISHTE “TË VIZITOJ EDHE TË GJITHË SHQIPTARËT E TURQISË”

  MARTINAJ, ËNDRRA IME ISHTE TË VIZITOJ EDHE TË GJITHË SHQIPTARËT E TURQISË “ZOT MA REALIZUA KËTË DËSHIRË DHE ËNDËRR QË KAM”, KËSHTU ILUTEJ ME VITE E VITE TË TËRA SHQIPTARI I PRIZRENIT QË PREJ VITEVE JETON NË SUEDI MUJO MARTINAJ....

  Diaspora Shqiptare në Turqi Mbledhjen e Rradhës e Bëri dje në Izmir Për Aktualitetin Shqiptar

  Diaspora Shqiptare Turqi u mblodh dje me 12 Maj 2017 në Seferihisar të Izmir'it për konsultim të zhvidhimeve të fundit dhe orëvajtjes së aktualitetit të Shqipërisë Kosovës, Maqedonisë e mbarë trevava shqiptare....

  GJUHA SHQIPE-GJUHË ZYRTARE SHTETËRORE NË MAL TË ZI

  GJUHA SHQIPE BËHET GJUHË ZYRTARE SHTETËRORE NË MAL TË ZI...

  ARSIMIMI NË GJUHEN SHQIPE U BË ZYRTARE NË TURQI

  ARSIMIMI NË GJUHEN SHQIPE U BË ZYRTARE NË TURQI NJOFTIM NGA, REPUBLIKA E TURQISË, MINISTRIA E ARSIMIT KOMBËTAR TURK: GJUHA SHQIPE ËSHTË FUTUR ZYRTARISHT NË PROGRAMIN ZYRTAR TË SHKOLLAVE QË NË KLASEN E PESTË FILLORE....

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESA TIME 2004-2017 ®

Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.
Kontakto: info@besatime.com
RRETH NESH
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali zyrtar i “DIASPORËS DHE LOBIT SHQIPTAR NË TURQI”.

DIZANJIMI WEBFAQES: Shaban ILIRI, PERKTHIMI NE SHQIP CAN ARNAVUT - Kontakto: shabaniliri35@gmail.com'