BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  KRYEPESHKOPI ARGJENTINËS QË BËN MESHË E LUTJE, PËR SHQIPTARËT MYSLIMANË MARTIRË TË ÇAMËRISË

  Kategori: KRYESORET Tarih: 27-06-2019, 16:44
  KRYEPESHKOPI ARGJENTINËS QË BËN MESHË E LUTJE, PËR SHQIPTARËT MYSLIMANË MARTIRË TË ÇAMËRISË


  KRYEPESHKOPI ARGJENTINËS QË BËN MESHË E LUTJE, PËR SHQIPTARËT MYSLIMANË MARTIRË TË ÇAMËRISË

  Kryepishkopi i Argjentinës, Nuk harron Gjenocidin Çam, ai për martirët e Çamërise bën një gjens qëpërveç kombit shqiptar se bë kush në botë. Kryepeshkopi Shqiptar i Argjentinës, Në Kishen Shqiptare të Buenos Aires'it jep lajmin që sonte do luten si Shqiptarë Orthodoks për Shqiptarët Mysliman që u bënë martirë nga gjenocidi që ka bërë Greqia ndaj kombit shqiptar, nga Çamëve. Kryepeshkopi habit boten boderne me mesazhin e tij të shkruajtur sot:

  Mesazhi i plotë është si më poshtë:


  ÇAMËRIA NA BASHKON!!!

  https://www.facebook.com/arzobispo.aleksander


  KRYEPESHKOPI ARGJENTINËS QË BËN MESHË E LUTJE, PËR SHQIPTARËT MYSLIMANË MARTIRË TË ÇAMËRISË

  Vellezer dhe Motra Shqiptarë, të nderuar Bashkatdhetarë, Miqësi dhe miq e dashamirë të Shqiptarisë:
  Sot me daten 27 Qershor 2019, ora 22.00, mbahet ne Kishës Ortodokse Shqiptare e Buenos Aires - Argjentinë,
  Liturgjia Hyjnore (Mesha) dhe Ceremoni Përshpirtjeje, Me rastin e 75 vjet Genocidit Çam, nga fanatizëm i frikacak nazistet grek ku u masakruan 100.000 Shqiptar, 27 / 6 / 1944 - 2019…

  Lavdi dhe u prehte ne Paqe!!!
  I përjetshëm kujtimi!!!
  Te rroni e ta kujtoni!!!

  Ne shoqërojmë, me gjithë zemrën tonë, për Vëllezërit dhe Motrat tona të dashura "Foleja Kombëtare Shqiptare" , Me rastin e 75 Vjetorit të Gjenocidit Çam: sot ne bëjmë Homazhe te Ura e trojet e 2 Xhamive të Filatit, ku u masakrua e u gropos Gjaku ynë!!!

  Ne shoqërojmë, me gjithë zemrën tonë, për Vëllezërit dhe Motrat tona të dashura "Albanian Roots - Rrënjët Shqiptare", Me rastin e 75 Vjetorin e Gjenocidit Çam, sot në Protestë përball ambasades greke dhe "Rally for Justice"në Nju Jork!!!

  Duhet ta përkujtojmë me dhimbje këtë ditë!!!

  Nuk duhet harruar, sepse grekët na vranë në shtëpitë tona, na masakruan dhe na pushtuan!!!

  Duhet ne si Komb të reagojmë për zbardhjen e këtoj Krimi Njerëzor dhe ta kthejmë Dinjitetin Kombëtarë edhe në Çamëri!!!

  Ditë zije sot për Kombin tonë!!!

  Mos ta harrojme edhe atë të vitit 1914,

  Plagët e Çamëve nuk mbyllën kurrë!!!

  Shqipëria jeton në Heronjtë dhe Martirët e tonë!!!

  Çameria është Dritë e Kombit Shqiptarë, dhe është një plagë e hapur që bleeds në secilin prej nesh...

  Homazh për të gjithë ata Martirë që u masakruan!!!

  Ne të gjithë Shqiptarët e kemi detyrim të bëjmë Homazhe!!!

  Nderim e Shume Respekt pa fund për të gjithë ata që u perzunë me forcë nga trojet e shtëpite e tyre!!!

  Nuk harrojmë Genocidin e Popullit Çam, është Gjak Shqiptari!!!

  Çamëri, ne nuk ju harrojmë, Holokausti i Vërtetë i ndërgjegjes njerëzore klith dhe denoncon!!!

  Lavdi Dëshmorëve, përherë Jeten dhe Vepren tënde të Lavdishme të cilën brezat e ardhshem duhet ti mbajnë si një gjë të Shenjtë për Popullin tonë: qofshin Myslimanë, të Krishterë, Bektashi apo Ateistë, jemi të gjakut tend Çamëri.

  Çameria nuk harrohet kurrë!!!


  KRYEPESHKOPI ARGJENTINËS QË BËN MESHË E LUTJE, PËR SHQIPTARËT MYSLIMANË MARTIRË TË ÇAMËRISË


  Lavdi Dëshmorëve të Kombit që ranë për Çlirimin e trojece Shqipëtare!!!

  Lavdi Dëshmorëve të flijuar në mbrojtje të Atdheut!!!

  Gjaku Stërgjyshor i tyre u bëftë pishtar ndriçues për Bashkimin e Kombit Shqiptarë në atë natyrale!!!

  Rroftë Çamëria dhe Çamët!!!

  Rroftë Çamerië!!!

  Rrnoft Cameria dhe Populli i saj Kreshnik!!!

  Në Lavdinë e Kombit tonë Shqiptar përgjithmonë!!!

  Rroft Kombi Shqiptare!!!

  Rroftë Shqipëria Etnike, e Lirisë së Ilirisë, Autoctonus!!!

  Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!!

  Zoti e Bekoftë kombin tonë Ilirë!!!

  Zoti e Bekoftë Shqipërinë dhe Shqiptarët, me gjith Kombin kuq e zi kudo janë në botë!!!

  Shërbëtor i përulur Zotit dhe Shqiptarisë,

  Shkelqësia e Juaj Imzot, Aleksander I Shqiptarëve, Bir i Shqiponjës

  Kryepeshkop Alejandro Greco

  #UnëJamÇamëria


  Per BesaTime Sokol Brahaj

  KRYEPESHKOPI ARGJENTINËS QË BËN MESHË E LUTJE, PËR SHQIPTARËT MYSLIMANË MARTIRË TË ÇAMËRISË

  BesaTime.com

  KREJT KOSOVA N'KËMBË: VJEN NË TIRANË PËR TI DALË ZOT ÇAMËRISË E DETIT SHQIPTAR

  KREJT KOSOVA N'KËMBË: VJEN NË TIRANË PËR TI DALË ZOT ÇAMËRISË E DETIT SHQIPTAR KRYETARI I SHOQATËS ÇAMËRIA-KOSOVË NEXHMI MUÇIQI: SOT NUK JEMI KËTU PËR TË BËRË ZHURMË, POR, PËR T’JA BËRË TË QARTË BOTËS MBARË SE SHQIPTARËT JANË TË...

  "Çamët janë Shqiptarë dhe vendi i tyre është Çamëria"

  "Çamët janë Shqiptarë dhe vendi i tyre është Çamëria"...

  "MIRË SE ERDHE RAMUSHI JONË" URIMI NGA DIASPORA SHQIPTARE - TURQI

  "MIRË SE ERDHE RAMUSHI JONË" URIMI NGA DIASPORA SHQIPTARE - TURQI...

  BAC, ÇAMËRIA në KOSOVË: PA KOSOVË E ÇAMËRI S'KA SHQIPËRI

  BAC, ÇAMËRIA në KOSOVË: PA KOSOVË E ÇAMËRI S'KA SHQIPËRI Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, njëherësh nënkryetar i Kuvendit të Shqipërisë, me rastin e 19-vjetorit të rënies së komandatit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij...

  BOMBË TJETËR PËR GREQINË: PAPA GJON PALI II,UNË DO TË LUTEM PËR SHQIPTARËT E ÇAMËRISË

  BOMBË TJETËR PËR GREQINË NGA PAPA GJON PALI II: UNË DO TË LUTEM PËR VUAJTJET E SHQIPTARËVE TË ÇAMËRISË QË U JANË SHKAKTUAR NGA GREQIA SHKRUAN ATI I SHENJTE PAPA GJON PALI II NË LETËRPËRGJIGJEN E TIJ DREJTUAR SHOQATËS...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu Güncelleimage
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'