BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  SANKSIONET NDAJ RUSISË KËRCËNOJNË ME REZULTATE TË KUNDËRTA

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 14-03-2022, 19:38
  SANKSIONET NDAJ RUSISË KËRCËNOJNË ME REZULTATE TË KUNDËRTA
  SANKSIONET NDAJ RUSISË KËRCËNOJNË ME REZULTATE TË KUNDËRTA

  BLLOKIMI I SHBA-SË MBI REZERVAT E KËMBIMIT VALUTOR TË RUSISË MUND TË BËJË QË KINA, ARABIA SAUDITE DHE TË TJERËT TË HEQIN STOQET E TYRE TË BORXHIT AMERIKAN.
  Nga William Pesek AsiaTimes Shqip Sokol Brahaj


  Japonia dhe Kina priren të bien dakord për shumë pak kur bëhet fjalë për strategjinë ekonomike, gjeopolitikën ose menaxhimin e veçorive perëndimore.
  Megjithatë, Joe Biden po bashkon Tokion dhe Pekinin për një çështje: 2.4 trilion dollarë të përbashkëta të tyre të borxhit të Thesarit të SHBA-së që tani janë papritmas në dyshim.

  Çështja është masa e presidentit amerikan për të ngrirë një pjesë të konsiderueshme të rezervave valutore të Rusisë si ndëshkim për pushtimin e Vladimir Putinit në Ukrainë. Me fjalët e Bidenit: Uashingtoni "po pengon bankën qendrore të Rusisë të mbrojë rublën ruse duke e bërë të pavlefshëm fondin e luftës së Putinit prej 630 miliardë dollarësh".

  Sipas disa përllogaritjeve, më shumë se gjysma e kësaj sasie tani është përtej mundësive të Putinit.

  Ajo që shqetëson zyrtarët në Tokio është se veprimi mund të bëjë që borxhi i qeverisë amerikane prej 1.3 trilion dollarësh të vlejë shumë më pak. Në bisedat e fundit me zyrtarë të lartë të Bankës së Japonisë, vendimi për të ndarë Putinin nga miliarda pasuri shtetërore ka të ngjarë të bëjë që Kina, Arabia Saudite dhe regjimet e tjera në pikëpyetje të Bidenit të zvogëlojnë zotërimet e tyre.

  By William Pesek AsiaTimes Shqip Sokol Brahaj
  SANKSIONET NDAJ RUSISË KËRCËNOJNË ME REZULTATE TË KUNDËRTA

  CREDIT SUISSE: NË SHESH LLOGARITË SEKRETE TE POLITIKANËVE DHE MAFIES

  CREDIT SUISSE: NË SHESH LLOGARITË SEKRETE TE POLITIKANËVE DHE MAFIES OCCRP │Organized Crime and Corruption Reporting Project Pas çështjeve “Panama Paper” në 2016 dhe “Pandora Paper” vitin e kaluar një tjetër skandal po godet...

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN...

  SI PO FORMËSON COVID-19 ARENËN NDËRKOMBËTARE DHE POZICIONIN E SUPERFUQIVE: BE, SHBA, KINË │Dr. Ilir KALEMAJ│

  SI PO FORMËSON COVID-19 ARENËN NDËRKOMBËTARE DHE POZICIONIN E SUPERFUQIVE: BE, SHBA, KINË Dr. Ilir KALEMAJ │ Pandemia globale e Covid- 19 po ri-konfiguron njëkohshëm si procesin e të kuptuarit të sovranitetit shtetëror, ashtu...

  ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË

  ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË Veprimet e njëanshme të SHBA’së kundra Turqisë do të minojnë interesat amerikane dhe do të detyrojë neve të kërkojnë miq dhe aleatë të tjerë. Nga: Rexhep Tajjip ERDOGAN Presindeti i...

  "FONDI SOVRAN" 200 MILIARDË DOLLARË

  TË HËNËN STARTOI ME 200 MILIARDË DOLLARË “FONDI SOVRAN I PASURISË SË TURQISË" I CILI SYNON 10-SHEN E PARË NË BOTË Qeveria e Ankarasë bën të ditur se Fondi Sovran i Pasurisë së Turqisë, që parashikohet të arrijë vlerën e 200...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'