BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA Tarih: 13-06-2021, 19:24
  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan ndërsa udhëheqësit e vendeve të NATO-s mblidhen të hënën në Bruksel. Takimi i zotit Biden me udhëheqësin turk po pritet me shumë vëmendje ndërsa disa vëzhgues ngrenë pyetjen nëse Turqia mund të shihet ende si një aleat i besuar i NATO-s dhe një partner për sigurinë.

  Një mbështetës i kahershëm i NATO-s, Presidenti Biden zgjodhi Evropën si destinacionin e tij të parë jashtë vendit. Vëzhguesit po ndjekin nga afër atë që pritet të jetë një takim i tensionuar midis presidentit amerikan dhe homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan.

  Dy udhëheqësit kanë shkëmbyer retorika të ashpra kohët e fundit, ndërsa zoti Biden e quajti Erdoganin “autokrat” gjatë fushatës presidenciale, dhe Erdogani tha muajin e kaluar se Bideni i ka “duart e përgjakura”, duke theksuar mbështetjen e udhëheqësit amerikan për Izraelin në konfliktin e Gazës.

  I pyetur në lidhje me blerjen e debatueshme nga Turqia, e cila është anëtare e NATO-s, të sistemit të mbrojtjes raketore ruse S-400 në 2019, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price u shpreh kështu:

  “Kurrë nuk kemi lënë të kuptohet se jemi të gatshëm të pranojmë zotërimin e sistemit S-400 nga Turqia. Bie ndesh me statusin e Turqisë si një aleate e NATO-s.”

  Disa ekspertë të politikës së jashtme thonë se prej vitesh, Erdogani nuk ka vepruar sikur Turqia dëshiron të mbetet një aleat i besuar në NATO. Bradley Bowman është me Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive. Ai foli me Zërin e Amerikës përmes rrjetit Teams.

  “Një aleat nuk blen një sistem të mbrojtjes nga raketat nga kërcënuesi kryesor i aleancës, Rusia. Kjo nuk bëhet. Të gjithë iu lutëm Ankarasë dhe Erdoganit që të mos e bënin këtë, dhe ata anashkaluan shqetësimet tona."

  Doug Bandow i Institutit CATO thotë për Zërin e Amerikës se Uashingtoni duhet të shqyrtojë lidhjet me Turqinë.

  “Turqia nuk luan më rolin që ka luajtur dikur. Fakti që Turqia dikur ishte një aleat shumë i rëndësishëm strategjik nuk do të thotë se ajo ende është. Amerika dhe anëtarët e tjerë të NATO-s duhet të shtrojnë pyetjen, a po luan Turqia ende atë lloj roli? "

  Analistë të tjerë nënvizojnë shtypjen e kundërshtarëve politikë nga ana e Erdoganit, duke thënë se kjo bie ndesh me parimet thelbësore të NATO-s, ku përfshihet zbatimi i ligjit dhe liria e shtypit. Rachel Ellehuus me Qendrën për Studime Strategjike Ndërkombëtare foli për Zërin e Amerikës përmes rrjetit Skype.

  "Besoj se do të ketë një shtytje të fortë nga Shtetet e Bashkuara për të ringjallur fokusin tek këto parime, jo sepse ato janë një qëllim në vetvete, por sepse ekziston një lidhje midis respektit për ato vlera dhe parime dhe mënyrës se si kundërshtarët tanë përpiqen të kërcënojnë kohezionin politik të NATO-s.”

  Disa analistë të tjerë mendojnë se presidenti turk është i etur për të përmirësuar marrëdhëniet e tensionuara dhe mund të jetë duke konsideruar një rol të dobishëm ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja përgatiten të tërheqin forcat e tyre ushtarake nga Afganistani. Max Hoffman është me Qendrën për Përparimin Amerikan.

  “Ka bisedime mes Amerikës, Turqisë dhe NATO-s rreth forcave turke që sigurojnë aeroportin e Kabulit në Afganistan. Pas tërheqjes së NATO-s, mund të shohim një lloj njoftimi atje, por unë mendoj se Turqia ka të ngjarë të kërkojë koncesione ose kompensim financiar në këmbim.”

  Për dekada me radhë Turqia ka qenë një partner i qëndrueshëm dhe i rëndësishëm i NATO-s në Afganistan. Ekspertët thonë se anëtarët e NATO-s do të mirëpresin që Ankaraja të marrë përsipër sigurinë në aeroportin e Kabulit.

  "Ka shkrime që sugjerojnë se Turqia mund të largohet më herët sesa pritej, çfarë do të shkaktonte probleme të mëdha për mbrojtjen e forcave dhe aftësive për të ndërtuar marrëdhëniet e ardhshme me forcat e sigurisë dhe ushtrisë afgane. Mendoj se kjo është thelbësore për stabilitetin në Afganistan, rajon dhe më gjerë”, thotë për Zërin e Amerikës Rachel Ellehuus me Qendrën për Studime Strategjike Ndërkombëtare.

  Vëzhguesit thonë se roli i Turqisë në aeroportin e Kabulit mund të jetë një pikënisje që mund të ndihmojë në rindërtimin e besimit mes Presidentit Biden dhe zotit Erdogan. Zeriamerikes: Cindy Saine

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN
  Eczcxi 5 Şubat 2024 03:31

  purchase ventolin <a href="https://ventolrolo.top/ventolin-order-online.html">order albuterol inhalator for sale</a> purchase albuterol inhalator online
  Alıntı yap
  Ovqfpz 6 Şubat 2024 02:10

  buy azithromycin pill <a href="https://plzitmax.top/where-can-i-get-azithromycin-over-the-counter.ht
  ml">zithromax drug</a> buy zithromax 250mg without prescription
  Alıntı yap
  Aosdxu 6 Şubat 2024 19:25

  amoxiclav for sale online <a href="https://augmenclav.top/augmentin-is-used-for-what.html">buy augmentin pills</a> oral augmentin 375mg
  Alıntı yap
  Rpcrgj 7 Şubat 2024 17:48

  omnacortil pills <a href="https://prednisrx.top/prednisolone-for-humans.html">buy omnacortil 5mg generic</a> buy omnacortil paypal
  Alıntı yap
  Iybdko 8 Şubat 2024 12:20

  levothyroxine order online <a href="https://levoroid.top/levothyroxine-50-mcg.html">synthroid buy online</a> synthroid 75mcg without prescription
  Alıntı yap
  Sojgoa 9 Şubat 2024 09:27

  cheap generic neurontin <a href="https://gapontin.top/neurontin-vs-gabapentin.html">gabapentin
  100mg cheap</a> order gabapentin 600mg
  Alıntı yap
  Ijskld 10 Şubat 2024 04:03

  purchase clomid online cheap <a href="https://clophene.top/clomid-pills-buy-online.html">order clomiphene 50mg</a> serophene drug
  Alıntı yap
  Thohlh 12 Şubat 2024 10:19

  viagra 50mg drug <a href="https://sildvig.top/fda-approves-viagra.html">cheap generic viagra</a> order viagra online
  Alıntı yap
  Qcrylv 13 Şubat 2024 21:28

  buy semaglutide 14mg sale <a href="https://plrybel.top/rybelsus-order-online.html">rybelsus ca</a> semaglutide pills
  Alıntı yap
  Pkrrej 13 Şubat 2024 23:13

  real money casino games <a href="https://macasino.top/online-casino-real-money-no-deposit.html"&g
  t;no deposit casino</a> online gambling games
  Alıntı yap
  Qcyidv 16 Şubat 2024 13:31

  triamcinolone 4mg oral <a href="https://aristonide.top/triamcinolone-acetonide-cream-used-for.html&qu
  ot;>order aristocort 4mg generic</a> aristocort 10mg canada
  Alıntı yap
  Cnxclj 17 Şubat 2024 20:17

  buy generic desloratadine <a href="https://clarilari.top/desloratadine-syrup.html">buy cheap generic clarinex</a> clarinex 5mg over the counter
  Alıntı yap
  Axrduz 18 Şubat 2024 02:08

  buy cialis 20mg sale <a href="https://tadlcil.top/how-long-does-cialis-last.html">order tadalafil 5mg without prescription</a> order generic cialis 5mg
  Alıntı yap
  Srkhnz 19 Şubat 2024 07:00

  cheap loratadine 10mg <a href="https://clatadine.top/">loratadine uk</a> order generic claritin 10mg
  Alıntı yap
  Xrbcvl 19 Şubat 2024 09:35

  order cenforce 100mg without prescription <a href="https://rxcenforce.top/cenforce-vs-levitra.html">order cenforce 100mg generic</a> cenforce 50mg pills
  Alıntı yap
  Apmwor 20 Şubat 2024 16:47

  priligy 60mg usa <a href="https://cytxgn.top/about-us.html">misoprostol online buy</a> generic misoprostol 200mcg
  Alıntı yap
  Ticdfu Dün, 01:43

  buy orlistat online cheap <a href="https://orlical.top/reviews.html">xenical 120mg cheap</a> diltiazem cost
  Alıntı yap
  Nmjgkh Bugün, 14:04

  zovirax 400mg over the counter <a href="https://acyrax.top/zovirax-dosage.html">purchase acyclovir for sale</a> buy allopurinol 100mg for sale
  Alıntı yap

  NGËRÇ APO QORRSOKAK NË MARRËDHËNIET TURKO-AMERIKANE

  NGËRÇ APO QORRSOKAK NË MARRËDHËNIET TURKO-AMERIKANE...

  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR

  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR...

  MESDHEU: VENDI KU GREQIA SI GJITHMONË ËSHTË MASHË E FRANCËS

  MESDHEU: VENDI KU GREQIA SI GJITHMONË ËSHTË MASHË E FRANCËS...

  NYtimes ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË

  NYtimes ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË Veprimet e njëanshme të SHBA’së kundra Turqisë do të minojnë interesat amerikane dhe do të detyrojë neve të kërkojnë miq dhe aleatë të tjerë. Nga: Rexhep Tajjip ERDOGAN...

  “PO-EVET” PRESIDENT ERDOGAN -THA POPULLI TURK

  “PO-EVET” PRESIDENT ERDOGAN-THA POPULLI TURK Fjalimi Presidentit të Turqisë Rexhep Tajip Erdogan pas fitimit të referandumit popullor për ndryshimin e 18 neneve të kushtetutës të cilat do bëjnë ndërrimin e sistemit parlamentar...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'