BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR

  Kategori: KRYESORET Tarih: 2-02-2021, 21:45
  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR


  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR

  Grushti i shtetit në Mianmar, ku komandantët ushtarakë kanë shpallur një vit gjendje të jashtëzakonshme dhe kanë ndaluar udhëheqësen Aung San Suu Kyi dhe të tjerë, u dënua menjëherë nga udhëheqës perëndimorë. Shtetet e Bashkuara kanë sinjalizuar se mund të rivendosen sanksione. Grushti i shtetit pasoi një periudhë të tensionuar mes ushtrisë së vendit dhe Ligës Kombëtare për Demokraci që kishte pushtetin pasi fitoi zgjedhjet e nëntorit:

  Komandantët ushtarakë, të cilët nuk i njohin rezultatet dhe kanë ngritur pretendime për manipulime në masë, shpallën gjendjen e jashtëzakonshme në këtë vend me demokraci të brishtë.

  Në Uashington, Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të rishikojnë vendimin për të hequr sanksionet ndaj Mianmarit.

  “Shtetet e Bashkuara hoqën sanksionet kundër Birmanisë gjatë dekadës së fundit bazuar në përparimin drejt demokracisë. Kthimi pas e bën të domosdoshme rishikimin e ligjeve për sanksionet gjë që do të pasohet me masat e duhura,” tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.


  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR


  Kina, e cila ka bërë investime serioze në Mianmar dhe ka lidhje të forta me ushtrinë birmaneze, thjesht pohoi se ishte në dijeni të ngjarjeve dhe u bëri thirrje palëve për “zgjidhjen e duhur të mospajtimeve”.

  Blloku rajonal ASEAN bëri thirrje për “dialog, ripajtim dhe kthim në normalitet”. Disa vëzhgues të zhvillimeve aziatike thonë se marrja e kontrollit nga krerët e ushtrisë paraqet një sprovë për administratën e Presidentit Biden:

  “Ekipi i zotit Biden do të duhet të analizojë si të kalibrojë angazhimin me Azinë, bazuar në parimet e tyre për të vënë vlerat dhe demokracinë përsëri në qendër të politikës së jashtme. Por administrata do të duhet të pranojë gjithashtu faktin se kanë fare pak ndikim në Mianmar,” thotë analisti Gregory Poling me Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

  Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se ndalimi i udhëheqësve politikë është “një goditje serioze” për reformat demokratike dhe u bëri thirrje udhëheqësve ushtarakë të respektojnë rezultatin e zgjedhjeve.

  “Sekretari i përgjithshëm theksoi se zgjedhjet e përgjithshme të 8 nëntorit 2020 i dhanë një mandat të fortë Ligës Kombëtare për Demokraci, duke pasqyruar vullnetin e qartë të popullit birmanez për të vazhduar në rrugën e reformave demokratike,” tha zëdhënësi i OKB-së.

  Raportuesi Special i OKB-së për Mianmarin, Tom Andrews tha se demokracia është përmbysur nga gjeneralët.

  "Është fakt. Është revoltuese dhe shumë shqetësuese,” tha zoti Andrews.


  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR


  Shefi i politikës së jashtme në Bashkimin Evropian, Josep Borrell dënoi me forcë ndërhyrjen ushtarake përmes një postimi në Twitter dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të të ndaluarve dhe respektimin e rezultatit të zgjedhjeve. Komente të ngjashme bëri edhe kryeministri britanik Boris Johnson. VOA

  BesaTime.com
  Rcgnvm 14 Mart 2024 12:49

  cipro 1000mg canada - <a href="https://metroagyl.top/azithromycin/">augmentin 1000mg price</a> buy amoxiclav for sale
  Alıntı yap
  Wilxmt 14 Mart 2024 13:15

  order ciprofloxacin generic - <a href="https://cipropro.top/bactrimos/">bactrim online</a> cost augmentin 1000mg
  Alıntı yap
  Ggpsfv 17 Mart 2024 08:36

  metronidazole pill - <a href="https://metroagyl.top/cefaclor/">cefaclor 250mg ca</a> brand azithromycin 500mg
  Alıntı yap
  Dlmncn 17 Mart 2024 18:24

  ciprofloxacin 500mg over the counter - <a href="https://septrim.top/trimox/">buy amoxicillin paypal</a>
  cheap erythromycin 250mg
  Alıntı yap
  Fnhvmh 19 Mart 2024 13:28

  order valtrex 1000mg - <a href="https://gnantiviralp.com/diltiazem/">diltiazem price</a> cheap acyclovir 800mg
  Alıntı yap
  Noydrh 19 Mart 2024 22:20

  ivermectin 12mg without prescription - <a href="https://keflexin.top/ceftin/">axetil buy online</a> sumycin 250mg brand
  Alıntı yap
  Upikhe 21 Mart 2024 16:24

  buy generic metronidazole online - <a href="https://metroagyl.top/oxytetracycline/">cheap oxytetracycline 250 mg</a> azithromycin 250mg ca
  Alıntı yap
  Kwclsr 21 Mart 2024 21:14

  how to get acillin without a prescription <a href="https://ampiacil.top/">buy ampicillin tablets</a> order amoxicillin
  Alıntı yap
  Aheipj 23 Mart 2024 06:32

  buy furosemide 100mg online cheap - <a href="https://antipathogenc.com/prograf/">generic tacrolimus 1mg</a> captopril usa
  Alıntı yap
  Xmgwxy 25 Mart 2024 18:30

  purchase metformin without prescription - <a href="https://gnantiacidity.com/combivir/">lamivudine for sale</a> lincocin 500mg price
  Alıntı yap
  Gdupza 28 Mart 2024 03:43

  order clozaril 50mg for sale - <a href="https://genonlinep.com/frumil/">frumil online</a> buy cheap pepcid
  Alıntı yap
  Ydbafa 29 Mart 2024 12:43

  quetiapine without prescription - <a href="https://gnkantdepres.com/effexor/">effexor 150mg generic</a> cheap eskalith without prescription
  Alıntı yap
  Xqypck 30 Mart 2024 20:33

  buy anafranil pills - <a href="https://antdeponline.com/asendin/">purchase asendin sale</a> sinequan canada
  Alıntı yap
  Yjxqvy 31 Mart 2024 12:24

  generic hydroxyzine 10mg - <a href="https://antdepls.com/lexapro/">purchase lexapro</a> purchase endep online cheap
  Alıntı yap
  Mbvalp 3 Nisan 2024 23:17

  buy amoxiclav - <a href="https://atbioinfo.com/linezolid/">where can i buy linezolid</a> ciprofloxacin tablet
  Alıntı yap
  Cteoow 4 Nisan 2024 03:04

  buy generic amoxil - <a href="https://atbioxotc.com/cephalexin/">keflex 125mg ca</a> ciprofloxacin where to buy
  Alıntı yap
  Yfwmdb 9 Nisan 2024 11:59

  buy generic clindamycin - <a href="https://cadbiot.com/cefpodoxime/">order cefpodoxime online</a> chloramphenicol order online
  Alıntı yap
  Ooriwz 9 Nisan 2024 21:22

  order azithromycin 250mg online cheap - <a href="https://gncatbp.com/btetracycline/">buy tetracycline pill</a> buy ciplox paypal
  Alıntı yap
  Lbbjvk 12 Nisan 2024 14:28

  ivermectin 12mg online - <a href="https://antibpl.com/">ivermectin and covid</a> cefaclor uk
  Alıntı yap
  Gfrqea 13 Nisan 2024 03:04

  oral albuterol - <a href="https://antxallergic.com/cvallegra/">fexofenadine price</a> theo-24 Cr cost
  Alıntı yap
  Axcsbx 15 Nisan 2024 12:21

  buy cheap desloratadine - <a href="https://rxtallerg.com/getzaditor/">buy ketotifen sale</a> how to buy ventolin
  Alıntı yap
  Eeykuj 15 Nisan 2024 14:34

  where can i buy depo-medrol - <a href="https://ntallegpl.com/fluorometholone/">cheap fml-forte</a> buy generic astelin online
  Alıntı yap
  Fukmom Dün, 12:27

  order micronase 2.5mg online cheap - <a href="https://prodeprpl.com/glipizide10/">glucotrol ca</a> pill forxiga 10 mg
  Alıntı yap

  Z. TRUMP MOS LEJONI NDARJEN E KOSOVËS

  Z. TRUMP MOS LEJONI NDARJEN E KOSOVËS Letra qe koalicioni i 450 shoqatave shqiptaro-amerikane i dërgojnë Trumpit: "Mos e lejoni ndarjen e Kosovës"...

  PRESIDENTI META: NË EMËR TË UNITETIT KOMBËTAR, ANULLOJ ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT 2019

  PRESIDENTI META: NË EMËR TË UNITETIT KOMBËTAR, ANULLOJ ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT 2019...

  NYtimes ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË

  NYtimes ERDOGAN: SI E SHEH TURQIA KRIZËN ME SHBA-NË Veprimet e njëanshme të SHBA’së kundra Turqisë do të minojnë interesat amerikane dhe do të detyrojë neve të kërkojnë miq dhe aleatë të tjerë. Nga: Rexhep Tajjip ERDOGAN...

  NJË TURQI E FORTË-AVANTAZH GJEOPOLITIK PËR SHQIPËTARËT

  NJË TURQI E FORTË-AVANTAZH GJEOPOLITIK PËR SHQIPËTARËT Nga: Shaban MURATi...

  DASHURI USHTARAKO - FETARE GREQI-SERBI Nga: Shaban MURATI

  DASHURI USHTARAKO - FETARE GREQI-SERBI Nga: Shaban MURATI...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
► BesaTime është portal interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. Ka për qëllim tju përcjellë të Interesuarve drejtë për së drejti; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin e vërtetë dhe të pa-anshëm, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut.
► BesaTime operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht, është e pavarur, nuk ka lidhje me asnjë organizatë, parti apo lëvizje politike, financohet vetëm nga themeluesit e vet. Është vazhdimësi e Think Tank Besa Strategy. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. BesaTime në të njëjten kohë është portal ku Diaspora dhe Lobi Shqiptar në Turqi publikon.
►BesaTime është rrjet shqiptar i lajmeve, analizave dhe i mendimit strategjik, me seli në Izmir, Turqi. Rrjeti filloi pune më 28 nentor 2002 dhe mbulon lajmet botërore nga një këndvështrim objektiv. Çdo artikull i publikuar në portal mund të mos përputhet me idetë tona dhe për këtë arsye përgjegjësia i takon vetëm autorit.
► Kryeredaktori: Dr. Sokol Brahaj

Dizajn: CAN ARNAVUT - Kontakt: canarnavut@yandex.com