BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  ERDOGAN: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 23-03-2022, 01:53
  ERDOGAN: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË
  ERDOGAN: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË

  Presidenti Erdoan tha sot në konferencën e përbashkët të shtypit me Kryeministrin e Holandës, Mark Rutte se Turqia do të vazhdojë iniciativat e saj që e shohin diplomacinë si të vetmen rrugëdalje në luftën Rusi-Ukrainë.

  Turqia do t’i vazhdojë përpjekjet për vendosjen e paqes në Ukrainë


  Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) zhvilloi të martën pasdite në Kompleksin Presidencial takime kokë më kokë dhe mes delegacioneve me Kryeministrin holandez, Mark Rutte, i cili ishte për një vizitë zyrtare në Turqi.

  Në konferencën e përbashkët për shtyp të mbajtur pas bisedimeve, presidenti Erdoan u ndal edhe në luftën Rusi-Ukrainë.

  Duke sjellë në kujtesë se Turqia ka mbajtur një qëndrim të qartë që nga fillimi i krizës në Ukrainë dhe ka bërë thirrje për gjykim të shëndoshë, Erdoan tha:

  "Për fat të keq, drama humanitare atje vazhdon të rritet. Ne vazhdojmë një trafik intensiv diplomatik për t'i dhënë fund kësaj ecurie".

  Duke deklaruar se ai i mban kontaktet me presidentët e Ukrainës dhe Rusisë, Vladimir Zelenski dhe Vladimir Putin, Erdoani tha:

  “Jemi të vetëdijshëm për kompleksitetin e rrethanave, por ne do të vazhdojmë nismat e sinqerta që e konsiderojnë diplomacinë si rrugëdaljen e vetme”.

  Duke sjellë në kujtesë se edhe ministri i Jashtëm, Mevlut Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) është takuar me homologët e tij në Rusi dhe Ukrainë, presidenti Erdoan tha: "Ne theksuam se do të bëjmë më të mirën e mundshme në rrugën drejt armëpushimit dhe paqes. Ne e dimë se diplomacia është e vetmja rrugëdalje."

  Në fjalën e tij presidenti Erdoan u ndal edhe në marrëdhëniet me Holandën, ku tha se vëllimi tregtar mes dy vendeve është rritur me 30 për qind dhe ka arritur në 11 miliardë dollarë dhe objektivi i radhës është fillimisht 15 miliardë dollarë dhe më pas 20 miliardë dollarë.

  Turqia është një aleat i rëndësishëm i NATO-s

  Kryeministri i Holandës, Mark Rutte nga ana e tij vuri në dukje se Turqia ka një rëndësi të madhe politike dhe ushtarake për NATO-n si dhe luan një rol kyç në negociatat Rusi-Ukrainë.

  “E falënderoj Zotin Erdoan që e ka ndërmarrë këtë rol”,- tha Rutte.

  “Dua të them se ne e mbështesim Turqinë (në ndërmjetësim), e cila është një nga vendet e rralla që ka kanale të hapura me të dyja vendet (Rusi-Ukrainë”,- theksoi kryeministri holandez. TRT Shqip
  ERDOGAN: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË

  VJOSA OSMANI: LUFTA RUSI-UKRAINË MUND TË PËRHAPET EDHE NË BALLKAN

  VJOSA OSMANI: LUFTA RUSI-UKRAINË MUND TË PËRHAPET EDHE NË BALLKAN "Jemi të shqetësuar se lufta mund të përhapet edhe në Ballkanin Perëndimor, sepse Rusia prej disa kohësh e përdor Serbinë si një përfaqësues të saj në rajon"...

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN...

  ERDOGAN DHE TURQIA: EDHE NË AIR I BËRI SHQIPTARËT KRENARË

  ERDOGAN DHE TURQIA: EDHE NË AIR I BËRI SHQIPTARËT KRENARË Sokol Brahaj 15 Shtator, 2018 Izmir, Turqi...

  “PO-EVET” PRESIDENT ERDOGAN -THA POPULLI TURK

  “PO-EVET” PRESIDENT ERDOGAN-THA POPULLI TURK Fjalimi Presidentit të Turqisë Rexhep Tajip Erdogan pas fitimit të referandumit popullor për ndryshimin e 18 neneve të kushtetutës të cilat do bëjnë ndërrimin e sistemit parlamentar...

  "FONDI SOVRAN" 200 MILIARDË DOLLARË

  TË HËNËN STARTOI ME 200 MILIARDË DOLLARË “FONDI SOVRAN I PASURISË SË TURQISË" I CILI SYNON 10-SHEN E PARË NË BOTË Qeveria e Ankarasë bën të ditur se Fondi Sovran i Pasurisë së Turqisë, që parashikohet të arrijë vlerën e 200...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'