BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  PRESIDENTI IVANOV: ËSHTË PORDHA RUSE NË BREKËT E GRUEVSKIT

  Kategori: KRYESORET Tarih: 1-02-2017, 14:00
  PRESIDENTI IVANOV: ËSHTË PORDHA RUSE NË BREKËT E GRUEVSKIT
  PRESIDENTI IVANOV: ËSHTË PORDHA RUSE NË BREKËT E GRUEVSKIT do të thoshte profesor Bashkurti në shkrimin e tij të sotshem me titullin
  "Presidenti Ivanov, ushtari rusofil i Gruevskit"

  1. Presidenti me medioker

  Ne gjithe udheheqjen e tij si President, Ivanov deshmoi nivelin me medioker te presidenteve te Maqedonise. Po te kujtojme presidentet Gligorov dhe Trajkovski behet me e qarte se Ivanov eshte presidenti me deshtak, i cili nuk arriti asnje cast permbushte, qofte edhe formalisht detyrimet e tij kushtetuese.

  Ivanov performoi gjate gjithe kohes si nje president ideologjik, i indoktrinuar dhe segregativ ne krye te shtetit. Ai eshte nder perqaresit me te medhenj te Maqedonise. Gjuha, sjellja dhe qendrimet e tij, me mediokritetin karakterizues kane luajtur rol shume destruktiv pergjate gjithe presidences se tij.

  Meqenese injoranca nuk eshte argument, Ivanov duhet te vihet perballe drejtesise per gjithe krizat, deshtimet, krimet, korrupsionin dhe pergjakjet ne Maqedoni gjate drejtimit te tij.

  LSDM e Zaevit dhe partite shqiptare nevojitet te merren seriozisht me rolin dhe pergjegjesite e Ivanovit per ta perballur ate me drejtesine, faktor bashkefajtor ne gjithe krizen e Maqedonise.

  2. Ushtari i Gruevskit

  Ne bibel thuhet “menyra sesi vjen ne kete bote percakton edhe menyren sesi largohesh prej saj”. Ivanov erdhi si President ne baze te strategjise se VMRO-DPMNE dhe Gruevskit. Ivanov u pergatit nga laboratoret e shkolles se vjeter nacional-segregative Maqedone.

  Ivanov erdhi si pinjoll i Gruevskit, i komanduar prej tij dhe mbeti gjate tere kohes nen hijen e tij. Kulmi i kompromentimit te Ivanovit nga Gruevski u konstatua gjate krizes se pergjimeve korruptive-kriminale te Qeverise Gruevski. Pa kurrefare pergjegjshmerie kushtetuese, morale e politike Ivanov u vu verberisht ne mbrojtje te se keqes. Ivanov ishte dhe mbeti i kapur deri sot e gjithe diten nga klani i korruptuar dhe kriminal i Gruevskit.

  Ishte pikerisht kjo kapje, e cila beri qe Zyra e Ivanovit te ishte e para qe u dogj si shprehje revolte ndaj qendrimeve te tij ne mbrojtje te korrupsionit dhe krimit te niveleve te larta ne Maqedoni.

  3. Rusofil i devotshem

  Gjate gjithe presidences se tij, Ivanov ka demonstruar nje orientim gjeopolitik perkunder interesave te Shtetit dhe qytetareve te Maqedonise. Nderkohe qe Ballkani Perendimor po ben perpjeke te medha per t’u integruar ne strukturat Euro-Atlantike, Ivanov ka bere deklarata, sjellje dhe qendrime perkunder ketij trendi gjeopolitik.

  Nga te gjithe presidentet e Maqedonise Ivanovi ka qene me kritiku kunder Perendimit, duke perfshire NATO dhe BE. Ivanov ka deshmuar nje filozofi politike dhe gjeopolitike thellesisht antidemokratike dhe antiperendimore.

  Ivanovi ka qene dhe mbetet lideri me rusofil ne Maqedoni dhe ne Ballkanin Perendimore. Ai e ka mbajtur Maqedonine te terhequr ndaj cdo kritike, veprimi dhe sanksioni kunder Rusise. Simpatia e tij rusofile ka pasur konseguenca shume negative, sepse e ka dobesuar se tepermi orientimin Euro-Atlantik te Maqedonise.

  4. Ivanovi antishqiptare

  Me deklarimet, sjelljet dhe qendrimet e tij, Ivanov i ka kontribuar thellimit te konfliktit nderetnik shqiptaro-maqedon. Ne thelb Ivanovi ka shkelur themelet kushtetuese te Maqedonise.

  Ivanovi i ka shperfillur shqiptaret. Ka injoruar vendin e rolin e shqiptareve ne ekzistencen e funksionin e shtetit te Maqedonise. Me kete injorim antishqiptar Ivanovi ka demtuar rende edhe marredheniet midis Maqedonise, Shqiperise dhe Kosoves.

  Ivanovi ka punuar cdo dite kunder Marreveshjes Kuader te Ohrit. Asnje referim, asnje qendrim dhe asnje veprim nuk ka ndermarre Ivanov per respektimin e kesaj marreveshje.

  Duke mbajtur nje sy mbyllur dhe nje vesh te shurdher kunder Marreveshjes Kuader te Ohrit, Presidenti Ivanov ka shkelur edhe detyrimet nderkombetare. Ai deshmoi se u ngjet me shume lidereve Ballkanas te shekullit 19-te qe firmosnin diten dhe shkelnin naten marreveshjet nderkombetare.

  Edhe ditet e fundit Ivanovi po gabon rende. Ne vend qe te nominoje kandidatin e dyte, Zaev per krijimin e qeverise, Ivanov sajon “tryeza partiake per situaten”…Shqiptaret kane nje shprehje te bukur popullore….nuk ka me keq se kur “fshati digjet e kurva krihet”…

  Oret e Ivanovit lidhen me Oret e Kremlinit, jo me Oret e Perendimit..

  Burimi: Perqasje.com I http://perqasje.com/2017/02/presidenti-ivanov-ushtari-rusofil-i-gruevskit/
  Nga: Prof.Dr. Lisen Bashkurti


  BesaTime.com

  ÇAMËRI, MOJ ÇAMËRI "SHPALLJEN E PAVARËSISË QË TA BËNË, ËSHTË SI NJË KASTRAVEC MES PJESHKAVE”

  [b]ÇAMËRI, MOJ ÇAMËRI "SHPALLJEN E PAVARËSISË QË TA BËNË, ËSHTË SI NJË KASTRAVEC MES PJESHKAVE” DO TË THOJË AKTIVISTI I ÇËSHTJES SHQIPTARE, ÇAMI I AMERIKËS ELSHANI.... Duhet ta dimë mirë se, Pavarësia e Çamërisë nuk shpallet në...

  SHQIPTARËT N’MAQEDONI SOT U BËNË DE'FACTO E DE’JURE FAKTOR

  SHQIPTARËT N’MAQEDONI SOT U BËNË DE'FACTO E DE’JURE FAKTOR Të jem korrekt Tirana e ka dëgjuar me vëmendje mendimin tim, ndërsa Prishtina jo aq për shkak të interesave që kanë individë të cilët bëjnë kalkulime. Edhe kjo s’ka...

  BUSHATI: RRJEDHAT EURO-ATLANTIKE JETIKE PËR STABILITET NË RAJON

  BUSHATI: RRJEDHAT EURO-ATLANTIKE JETIKE PËR STABILITET NË RAJON Kryediplomati shqiptar Ditmir Bushati “Vizioni i Shqipërisë është për një rajon të sigurt ku proceset demokratike shtet-konsoliduese vijojnë pa u keqpërdorur nga...

  Maxhoranca dhe Opozita Bashkohen Kundra Serbisë

  Qeveria e Kosovës u mbështet për herë të parë që nga fillimi i mandatit të saj, dy vjet më parë, nga një deputet i Vetëvendosjes, në një veprim të saj. Për ta marrë këtë mbështetje, qeverisë iu desh ta ndërmarrë një vendim të...

  SHPËTIM IDRIZI: PDIU ËSHTË PARTI SOVRANE, KOMBETARE KU EDHE E KEMI TREGUAR KËTË GJË. PDIU NUK ËSHTË AS SHPATË, AS JASTËK I ASNJËRËS.

  SHPËTIM IDRİZİ: ***PDIU ËSHTË PARTI SOVRANE, KOMBETARE KU EDHE E KEMI TREGUAR KËTË GJË. ***PDIU NUK ËSHTË AS SHPATË, AS JASTËK I ASNJËRËS. ***SI SHQIPTARE TE ÇAMËRISË NUK I KEMI BORXH KËRKUJT, JEMI NË GJENDJE TË FALIM DHE JEMI...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'