BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 25-06-2023, 20:05
  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI


  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI
  A.C. Shqip për BesaTime Dr. Sokol Brahaj

  By John E. Herbst*

  Ky artikull u përditësua më 24 qershor për të pasqyruar marrëveshjen midis forcave të Grupit Wagner dhe qeverisë ruse.

  Gjatë dyzet e tetë orëve të fundit, lajmet nga Rusia kanë qenë tërheqëse. Yevgeniy Prigozhin, kreu i grupit të mercenarëve Wagner, njoftoi se ushtria ruse bombardoi kampet e trupave të tij në Ukrainë dhe se ai do të marshonte me trupat e tij për një llogari me ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu. Ndërsa makinat e blinduara u shfaqën në rrugët e Moskës, forcat Wagner morën kontrollin e qytetit të Rostov-on-Don, një qendër kryesore logjistike për luftën kundër Ukrainës, dhe dërguan një kolonë drejt kryeqytetit. Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) e paditi Prigozhin për nxitjen e një rebelimi të armatosur dhe presidenti rus Vladimir Putin mbajti një fjalim duke etiketuar veprimet e Prigozhin si tradhti (pa përdorur emrin e tij) dhe pretendoi se të gjitha burimet e qeverisë do të përdoreshin për t'i dhënë fund kësaj. kërcënim për kombin. Prigozhin ndërkohë lëshoi një deklaratë ku theksoi se grindja e tij ishte me Shoigu dhe nuk e përmendi Putinin.

  Pastaj, po aq papritur, Prigozhin anuloi përparimin e tij dhe u tërhoq, duke thënë se donte të shmangte gjakderdhjen ruse dhe se kjo kishte qenë gjithmonë pjesë e planit. Por më pas, diktatori bjellorus Alyaksandr Lukashenka negocioi një marrëveshje me Prigozhin në emër të Putinit që, sipas zëdhënësit të Putinit, Dmitry Peskov, e bëri Prigozhin të kthente trupat e tij nga afrimi drejt Moskës dhe nga Rostov-on-Don në bazën e tyre. Marrëveshja përfshinte që qeveria ruse hoqi akuzat e saj penale kundër Prigozhin dhe e lejoi atë të largohej paqësisht në Bjellorusi.

  Çfarë do të thotë e gjithë kjo? Kjo krizë është ndërtuar që nga vjeshta e kaluar, kur në vazhdën e kundërofensive të suksesshme të Ukrainës, Prigozhin filloi të kritikonte publikisht Shoigun dhe gjeneralin Valery Gerasimov, shefin e Shtabit të Përgjithshëm, për dështimet e tyre në fushën e betejës dhe gjithashtu për mos dërgimin e armëve Wagner. dhe furnizimet e nevojshme për kryerjen e operacioneve. Vitin e kaluar herë pas here, udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov do t'i bashkohej Prigozhin në kritikimin e Shoigut dhe Gerasimov. Në fillim të këtij muaji, u duk se Prigozhin do të frenohej pasi të gjithë ushtarët e kompanisë private të mbrojtjes u urdhëruan të nënshkruanin kontrata me Ministrinë e Mbrojtjes, që do të thoshte se mercenarët e Prigozhin do të paguheshin dhe do të ishin nën kontrollin e Ministrisë së Mbrojtjes. Ndërsa afati i deklaruar ishte shpallur 1 korriku, Prigozhin me zë të lartë refuzoi ta bënte këtë. Mund të ndodhë që ai goditi tani sepse ai e shihte atë afat si një rrezik për kontrollin e tij të trupave të tij.

  Natyrisht, të gjitha burimet në komandën e pretenduar të Putinit - ushtria dhe forcat ajrore, Rosgvardiya (garda presidenciale) dhe FSB-ja tejkalojnë shumë Wagnerin. Por forcat e Prigozhin në Ukrainë ishin dukshëm më efektive se ushtria në Ukrainë dhe shiheshin gjerësisht si përgjegjëse për disa fitore që Moska ka arritur që nga kundërofensiva e Ukrainës në vitin 2022. Pra, ai ka një pozicion në Rusi që nuk krahasohet me Shoigu apo ndonjë komandant ushtrie. Prigozhin ka gëzuar gjithashtu një reputacion për kujdesin më të mirë për trupat e tij sesa ushtria. Këto gjëra janë të rëndësishme sepse Prigozhin, ashtu si Putini, po bën thirrje për besnikërinë e ushtarëve në anën tjetër. Ka raporte se brigada e dyzet e pestë ajrore dhe njësitë e tjera ruse refuzuan të linin kazermat e tyre për të ndaluar Wagner. Me pak fjalë, Putini nuk mund të ishte i sigurt se një urdhër për të goditur Wagnerin do të zbatohej me sukses. Kjo ishte e vërtetë pavarësisht nga fakti që Kadyrov tha se çeçenët e tij do të ndalonin Wagnerin dhe disa nga forcat e tij me sa duket ishin në rrugë për në Rostov-on-Don përpara se Prigozhin të largohej. Por ky është një zhvillim me dy tehe pasi Kadyrov përbuzet nga FSB dhe Ministria e Brendshme. Ata nuk duan të shohin të forcuar pozicionin e Kadyrov në Rusi.

  ***E gjithë kjo nuk është fotografia e një njeriu të fortë që kontrollon plotësisht politikën e vendit të tij apo fatin e tij.***

  Pra, cili është kuptimi i kësaj melodrame me aksione të larta? Shumica e analistëve kanë thënë kohët e fundit se kontrolli i Putinit në Rusi ishte i fortë. Fakti që Prigozhin arriti deri këtu tregon diçka krejt tjetër. Pavarësisht përpjekjeve të pandërprera të medias ruse, elita ruse e ka kuptuar prej kohësh se pushtimi i madh i Putinit në Ukrainë ka qenë një fatkeqësi. Në kritikat e tij të shpeshta ndaj Shoigut dhe Gerasimov gjatë nëntë muajve të fundit, Prigozhin ka folur gjithashtu për problemet e përgjithshme në luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe sugjeroi se ndoshta ishte një gabim.

  Është e vërtetë që përfundimi duket se e heq Prigozhin si një lojtar jo mjaft të kontrollueshëm në fushën politike të Moskës. Mosmarrëveshja e tij me ushtrinë dhe kritikat gjithnjë e më të forta si për drejtimin e luftës ashtu edhe për vendimin për të nisur pushtimin e madh tani duken një gjë e së kaluarës – një përfitim i qartë për Kremlinin. Në të njëjtën kohë, Prigozhin sfidoi Putinin dhe nxori një kërcënim për ta ndëshkuar për tradhti, por më pas Putini e la të largohej i padëmtuar. E gjithë kjo nuk është fotografia e një njeriu të fortë që kontrollon plotësisht politikën e vendit të tij apo fatin e tij.

  Tani ka disa spekulime se në Bjellorusi Prigozhin duhet të qëndrojë larg dritareve në ndërtesat shumëkatëshe dhe të shikojë me kujdes atë që gëlltitet. Dhe po, Putini mund të arrijë lehtësisht në Prigozhin në Bjellorusi. Por edhe kjo do ta bënte diktatorin rus të dukej i pandershëm dhe i dobët. As nuk do të hiqte përshtypjen se Putini nuk ishte në gjendje të ndalonte me forcë trupat marshuese të Prigozhin, të cilët u pritën si heronj në Rostov-on-Don. Ato imazhe nuk mund të fshihen.

  Ndërsa Putinit nuk iu desh të devijonte burime të rëndësishme nga lufta kundër Ukrainës për t'u marrë me sfidën e Prigozhinit, trazirat sigurisht që penguan planifikimin në selinë e pushtuar nga Wagner në Rostov-on-Don. Ai gjithashtu dërgoi një sinjal të qartë të udhëheqjes së paqëndrueshme për trupat ruse tashmë të demoralizuara në Ukrainë. Kjo mund të ndihmojë vetëm forcat ukrainase ndërsa ato vazhdojnë kundërsulmimin e tyre. Atlantic Council
  *John E. Herbstështë drejtor i lartë i Qendrës Eurasia të Këshillit Atlantik dhe ish-ambasador i SHBA-së në Ukrainë.

  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI

  MELONI: RUSIA NUK DËSHIRON PAQE NË UKRAINË

  GIORGIA MELONI: RUSIA NUK DËSHIRON PAQE NË UKRAINË...

  VUÇIÇI ËSHTË ALEATI MË I NGUSHTË I PUTIN-IT NË EVROPË

  VUÇIÇI ËSHTË ALEATI MË I NGUSHTË I PUTIN-IT NË EVROPË Vuçiç nënshkruan një marrëveshje 3-vjeçare për gazin me Putinin...

  RUSIA, NATO DHE BALLKANI

  RUSIA, NATO DHE BALLKANI Prof. Shaban MURATI A mund ta zbatojë Putini skenarin ukrainas në Ballkan? Deshifrimi diplomatik dhe ushtarak i një paralajmërimi të ri rus...

  ERDOGANI: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË

  ERDOGANI: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË Presidenti Erdoan tha sot në konferencën e përbashkët të shtypit me Kryeministrin e Holandës, Mark Rutte se Turqia do të vazhdojë iniciativat e saj që e shohin...

  VJOSA OSMANI: LUFTA RUSI-UKRAINË MUND TË PËRHAPET EDHE NË BALLKAN

  VJOSA OSMANI: LUFTA RUSI-UKRAINË MUND TË PËRHAPET EDHE NË BALLKAN "Jemi të shqetësuar se lufta mund të përhapet edhe në Ballkanin Perëndimor, sepse Rusia prej disa kohësh e përdor Serbinë si një përfaqësues të saj në rajon"...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'