BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  GJYKATA NDËRKOMBËTARE PENALE URDHËR-ARREST PËR NETANJAHUN DHE LIDERIN E HAMASIT

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE Tarih: 20-05-2024, 18:21
  GJYKATA NDËRKOMBËTARE PENALE URDHËR-ARREST PËR NETANJAHUN DHE LIDERIN E HAMASIT
  .
  GJYKATA NDËRKOMBËTARE PENALE URDHËR-ARREST PËR NETANJAHUN DHE LIDERIN E HAMASIT

  Gjykata Penale Ndërkombëtare po kërkon urdhra arresti për liderin e Hamasit, Yahya Sinwar dhe kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit lidhur me sulmet e 7 tetorit në Izrael dhe luftën pasuese në Gaza, tha kryeprokurori i gjykatës, Karim Khan për CNN.

  Urdhëresat kundër politikanëve izraelitë shënojnë herën e parë që ICC ka vënë në shënjestër udhëheqësin më të lartë të një aleati të ngushtë të Shteteve të Bashkuara. Vendimi e vendos Netanyahun në shoqërinë e presidentit rus Vladimir Putin, për të cilin Gjykata Ndërkombëtare e Hagës lëshoi ​​një urdhër arresti për luftën e Moskës kundër Ukrainës.

  Një panel gjyqtarësh të ICC tani do të shqyrtojë kërkesën e Khan për urdhër-arrest.

  Khan tha se akuzat kundër Sinwar, Haniyeh dhe al-Masri përfshijnë “shfarosje, vrasje, marrje pengjesh, përdhunim dhe sulm seksual në paraburgim”.

  “Bota u trondit më 7 tetor kur njerëzit u hoqën nga dhomat e tyre të gjumit, nga shtëpitë e tyre, nga kibucitë e ndryshëm në Izrael”, tha Khan për Amanpour, duke shtuar se “njerëzit kanë vuajtur jashtëzakonisht shumë”.

  Akuzat kundër Netanyahut dhe Gallantit përfshijnë “shkaktim të shfarosjes, shkaktimin e urisë si metodë lufte, duke përfshirë mohimin e furnizimeve me ndihma humanitare, duke synuar qëllimisht civilët në konflikt”, i tha Khan Amanpour. Euronews


  GJYKATA NDËRKOMBËTARE PENALE URDHËR-ARREST PËR NETANJAHUN DHE LIDERIN E HAMASIT

  IZRAELI VRET FËMIJË DHE GRA QË PRISNIN NDIHMË

  IZRAELI VRET FËMIJË DHE GRA QË PRISNIN NDIHMË Ushtarët hebrenj izraelitë vazhdojnë të vrasin gra, fëmijë, të moshuar dhe njerëz të pafajshëm myslimanë palestinezë, Izraeli nuk njeh kufi për krimet kundër njerëzimit, krimet...

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA By: Eric Garcia Shqip: Dr. Sokol Brahaj...

  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI

  PUTINI PO HUMB KONTROLLIN MBI RUSI By John E. Herbst A.C. Shqip për BesaTime Dr. Sokol Brahaj...

  VUÇIÇI ËSHTË ALEATI MË I NGUSHTË I PUTIN-IT NË EVROPË

  VUÇIÇI ËSHTË ALEATI MË I NGUSHTË I PUTIN-IT NË EVROPË Vuçiç nënshkruan një marrëveshje 3-vjeçare për gazin me Putinin...

  ME RAMUSHIN: ME 4 SHKURT TUBIM PAQËSOR PËRBALLË KOMISIONIT EVROPIAN

  ME RAMUSHIN: TUBIM PAQËSOR PËRBALLË KOMISIONIT EVROPIAN TË SHTUNËN MË DATËN 04-02-2017, ORA14:30 Për lirimin e plotë të Ramush Haradinajt! Për kolektivin, Ahmet Gjanaj Deputet i Rajonit të Brukselit Kolektivi i shumicës së...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
► BesaTime është portal interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. Ka për qëllim tju përcjellë të Interesuarve drejtë për së drejti; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin e vërtetë dhe të pa-anshëm, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut.
► BesaTime operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht, është e pavarur, nuk ka lidhje me asnjë organizatë, parti apo lëvizje politike, financohet vetëm nga themeluesit e vet. Është vazhdimësi e Think Tank Besa Strategy. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. BesaTime në të njëjten kohë është portal ku Diaspora dhe Lobi Shqiptar në Turqi publikon.
►BesaTime është rrjet shqiptar i lajmeve, analizave dhe i mendimit strategjik, me seli në Izmir, Turqi. Rrjeti filloi pune më 28 nentor 2002 dhe mbulon lajmet botërore nga një këndvështrim objektiv. Çdo artikull i publikuar në portal mund të mos përputhet me idetë tona dhe për këtë arsye përgjegjësia i takon vetëm autorit.
► Kryeredaktori: Dr. Sokol Brahaj

Dizajn: CAN ARNAVUT - Kontakt: canarnavut@yandex.com