BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  NE TOKËN E ÇAMËRISË TË GJITHË JANË ZOTËR PERVEÇ ÇAMËVE

  Kategori: KRYESORET Tarih: 5-05-2017, 10:21
  NE TOKËN E ÇAMËRISË TË GJITHË JANË ZOTËR PERVEÇ ÇAMËVE

  NE TOKËN E ÇAMËRISË TË GJITHË JANË ZOTËR PERVEÇ ÇAMËVE
  NGA ABEDIN RAKIPI


  NE TOKËN E ÇAMËRISË TË GJITHË JANË ZOTËR PERVEÇ ÇAMËVE
  Në tokën e thertoreve
  thika te ftohta çajnë gjokse foshnjash.
  Në kryqëzatën e kazermave
  ushtarët e djallit vrasin horizontin.
  Në tokën e Çamërisë çnderohen gra
  para syve të burrave të pafuqishëm,
  në tokën e Çamërisë yjet vijnë era gjak,
  në tokën e Çamërisë hedhin valle mallkimet e gjithë botës,
  në tokën e Çamërisë të gjithë janë zotër përveç çamëve.
  Era e huaj rrëmbeu farat e jetës,
  dhe armiku shfrenoi mbi trupa pa jetë,
  trupa vajzash që epshi me kryq nuk i mëshiroi...
  Kamzhiku i poshtërimit gjunjëzoi himnet e atdheut,
  trëndafilat e Filatit u thanë,
  ëngjëjt e Paramithisë u arratisën,
  urrat e Prevezës u shembën,
  ezanet e Janinës heshtën,
  dhe Çaparenjtë e Margëlliçit u dorëzuan.
  Shpatat pranë kokave të prera si trëndafila ferri,
  britmat e armikut si kushtrim urrejtjeje,
  gjithandej vdekje....
  Në një betejë te pabarabartë
  pleq martirë i tregojnë gjoksin bajonetave.
  Në këto lëndina heroinash
  armiku masakron foshnja të palindur,
  nënat kështjella i bëjnë trupat e tyre mburojë për vogëlushët.
  Në këtë kulminacion padrejtësie
  drejtësia tërhiqet zvarrë e prangosur,
  dhe sot pas 60 vjetësh ajo na klith në vesh amanetet që harruam,
  ajo na perplaset në zemër si një dallgë e fuqishme mbi një shkëmb të patundur.
  Sot flamuri i drejtësisë kërkon trimat e Çamërisë,

  eshtrat e përdhosura kërkojnë gur mbi kokë,
  atdheu kërkon djepe,
  djepet kërkojnë foshnja,
  sepse në damarët e fëmijëve jeton shpresa jonë,

  në zemrat e popullit të përgjumur fle

  rilindja e amshuar,

  a nuk është më e ëmbël era e Çamërisë sesa një ëndërr ?

  NE TOKËN E ÇAMËRISË TË GJITHË JANË ZOTËR PERVEÇ ÇAMËVE

  Nga rrënojat e atdheut,

  sot martirët nga varret thërrasin nipërit :

  " O gjak i përhumbur nuk ka krenari për ju veçse në atdhe!"

  Marre nga abedinrakipi.blogspot.

  BesaTime.com

  ROBERT ELSIE GODET GREQINË DHE U JEP LEKSION MINISTRIVE TË ARSIMIT DHE HISTORIANEVE SHQIPTARË

  ROBERT ELSIE GODET GREQINË DHE U JEP LEKSION MINISTRIVE TË ARSIMIT DHE HISTORIANEVE SHQIPTARË HISTORIA E ÇAMËRISË DHE SHUMË TË TJERA MUNGOJNË NË HISTORINË E SHQIPËRISË, KOSOVËS DHE NË TREVAT TJERA SHQIPTARE. MASAKRAT NDAJ ÇAMËVE...

  KOSOVA ËSHTË ZEMRA e ÇAMËRIA ËSHTË SHPIRTI i SHQIPËRISË: KEMI VEÇ NJË ATDHE

  KOSOVA ËSHTË ZEMRA e ÇAMËRIA ËSHTË SHPIRTI i SHQIPËRISË, NE SHQIPTARËT KEMI VEÇ NJË ATDHE Ne fjalimin e bërë në Konventën e PDIU-së në Tiranë deputetja Mesila Doda, njëkohësisht dhe sekretarja e përgjithshme e PDIU'së duke folur...

  PA E PARË ÇAMERINË O ZOT MOS MA MERR SHPIRTIN: NËNA MENO DINE KËSHTU LUTET QË 65 VITE PËR ÇDO DITË

  PA E PARË ÇAMERINË O ZOT MOS MA MERR SHPIRTIN: NËNA MENO DINE KËSHTU LUTET QË 65 VITE PËR ÇDO DITË Kthimi i ndaluar në Çamëri: “Po më djeg malli. Ta shoh edhe një herë atë vend, pa le të vdes. Por, ne nuk na duan në Greqi. Im...

  BOMBË TJETËR PËR GREQINË: PAPA GJON PALI II,UNË DO TË LUTEM PËR SHQIPTARËT E ÇAMËRISË

  BOMBË TJETËR PËR GREQINË NGA PAPA GJON PALI II: UNË DO TË LUTEM PËR VUAJTJET E SHQIPTARËVE TË ÇAMËRISË QË U JANË SHKAKTUAR NGA GREQIA SHKRUAN ATI I SHENJTE PAPA GJON PALI II NË LETËRPËRGJIGJEN E TIJ DREJTUAR SHOQATËS...

  ÇAMËRI, MOJ ÇAMËRI "SHPALLJEN E PAVARËSISË QË TA BËNË, ËSHTË SI NJË KASTRAVEC MES PJESHKAVE”

  [b]ÇAMËRI, MOJ ÇAMËRI "SHPALLJEN E PAVARËSISË QË TA BËNË, ËSHTË SI NJË KASTRAVEC MES PJESHKAVE” DO TË THOJË AKTIVISTI I ÇËSHTJES SHQIPTARE, ÇAMI I AMERIKËS ELSHANI.... Duhet ta dimë mirë se, Pavarësia e Çamërisë nuk shpallet në...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'