BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  PROJEKTI SEKRET SE SI DO TA SUNDOJMË SHQIPËRINË EDHE NJË SHEKULL

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 28-07-2022, 18:09
  PROJEKTI SEKRET SE SI DO TA SUNDOJMË SHQIPËRINË EDHE NJË SHEKULL

  RAMIZ ALIA: PROJEKTI SEKRET SE SI DO TA SUNDOJMË SHQIPËRINË EDHE NJË SHEKULL
  Projekti top-sekret i parisë komuniste shqiptare të urdhëruar nga jugosllavët
  Ramiz Alia
  Tiranë me 29 Nëntor 1989


  Sistemi ynë ka kapitulluar përballë atij kapitalist, ndaj jemi të detyruar të ndryshojmë strategji.
  Kjo strategji do të synojë në dy drejtime:

  1. Në respektimin e të drejtave të njeriut

  2. Në krijimin e pluralizmit politik.

  Të drejtat e njeriut janë diçka brenda nesh dhe mund të abuzohet me to deri diku, por pluralizmi do të bëhet se s’bën.

  Kundërshtarët tanë do t’i nxisim të krijojnë parti sa të duan;
  të majta, të djathta dhe të qendrës, por gjithsesi këto parti duhet të kontrollohen e të drejtohen nga Ne.

  Programet e themelimit të këtyre partive do t’i formulojmë dhe do t’i miratojmë Ne.

  Në krye të këtyre partive duhet të nxirren njerëz që përkrahin Strategjinë Tonë.

  Partia që do të marrë pushtetin, do ta shajë komunizmin me themel e me çati.

  Në këtë mënyrë, do të fitojmë simpatinë e Perëndimit dhe të Disidencës Antikomuniste.

  Ata që janë nëpër burgje, të dënuarit dhe të persekutuarit politikë antikomunistë, do të flasin për ne dhe do të na shajnë.
  Dhe këta, dihet që e urrejnë komunizmin, por do të na afrohen e do të na përkrahin.
  Neve na intereson karta morale e tyre.
  Këta do t’i afrojmë dhe do t’u japim punë të parëndësishme; por kurrë nuk do t’i lëmë të na marrin pushtetin, sepse Ata, sa të marrin fuqinë, do të fillojnë të hakmerren dhe Ne kështu, do të bëhemi hyzmeqarët e tyre.

  Në zbatim të të drejtave të njeriut, duhet që t’u japim edhe kompensim në para të burgosurve politikë e t’i kompletojmë edhe me komoditete banimi.

  Të sekuestruarve dhe të shpronësuarve do t’u japim nga një letër në dorë, që “’t’u njihet prona”, por asnjëherë nuk do t’ua japim Pronën e Tyre dhe, në forma të ndryshme, do t’i ngatërrojmë me njëri-tjetrin.
  Ata do të kalojnë nëpër gjykata, ku do të zbatohet rotacioni, nga Gjykata e Shkallës së Parë në të Dytën dhe, për “defekte teknike”, do të kthehen përsëri në të Parën.

  Të burgosurit dhe të persekutuarit janë të moshuar, nuk kanë fuqi dhe janë të parrezikshëm.
  Duhet të kemi kujdes nga fëmijët e tyre.
  Por këta, duke iu dhënë nga një pashaportë dhe duke u bërë presion, do t’i largojmë nga Shqipëria.

  Ata që do të pretendojnë, kundërshtojnë apo do të këmbëngulin, do të lëndohen e do të ndëshkohen.

  Pasuria e tyre na përket Neve, se Ne e bëmë.

  Materialin që më dërgoi Gorbaçovi kam dy vjet që e studioj.
  Ata (sovjetikët) kanë ecur shumë përpara.
  Për këtë Ju jeni në dijeni, sikundër i kemi diskutuar edhe më parë këto probleme.

  Neve kemi kuadro sa për shtatë komitete qendrore, ndaj nuk ka asnjë arsye që të kemi frikë. Ne i kemi studimet dhe platformat gati për zbatim.
  Do të ketë shumë intelektualë që do të na kundërshtojnë, por këtyre do t’ua mbyllim gojën dhe do t’u japim nga një copë punë.
  Një shqetësim mund të na krijojnë intelektualët pensionistë.
  Këtyre do t’u ofrojmë krijimin e Shoqatës së Veteranëve të Luftës dhe të Punës, pastaj do t’u japim nga një minipension dhe do t’u mbajmë ison.
  Kosova është në pragun e shpalljes së Kushtetutës. Le të bëjnë si të duan, sepse Ne kemi platformën tonë.

  Çdo gjë e kemi të programuar.
  Strategjinë e keni që të gjithë të qartë.
  Në përputhje me këtë strategji, kemi përcaktuar edhe rrugët për zbatimin e qëllimit dhe të misionit tonë.
  Nën një propagandë ekstreme kundër komunizmit dhe me disa ndëshkime të vogla, sa për sy e faqe, ndaj Nomeklaturës së Lartë Komuniste, “Ne, Komunistët Reformatorë”, do të zbatojmë Strategjinë tonë në Ekonomi, sipas së cilës Kapitalistët dhe Pronarët e Ardhshëm në një vend socialist, të jemi Ne dhe Njerëzit Tanë.
  Me këtë strategji, brenda dy-tre legjislaturave, do të arrijmë që nga Klasa Komuniste të krijojmë Klasën Kapitaliste, e cila do të na përjetësojë në Pushtetin Politik të së Ardhmes, që e kemi planifikuar dhe po e përgatisim Vetë.
  Të jeni të sigurtë që e Ardhmja do të jetë e Jona. Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë.

  E ardhmja e fëmijëve tanë do të jetë e mrekullueshme, për këtë kemi derdhur kaq Gjak dhe do të derdhim përsëri, po të jetë nevoja.

  Shqipërinë do ta gëzojmë Ne dhe Fëmijët tanë.

  Nëse do të ndodhë që të na marrin pushtetin dhe të na rrezikojnë, atëherë haram na qoftë nëse nuk do të dimë t’i mbrojmë Fitoret e arritura, qoftë edhe me grykën e pushkës, si dikur, në Rininë tonë.

  Prandaj, gjithmonë të jemi të përgatitur për të dyja rrugët e mbajtjes së pushtetit: rrugën paqësore dhe rrugën e luftës së armatosur.

  Ne jemi përgatitur për të dyja rrugët dhe për këtë kemi organet tona të dhunës dhe njerëz tepër të vendosur e të aftë, që i kemi përgatitur për gjithë këto vite, me mund dhe sakrifica.

  Mjerë Ata që do të guxojnë të Na dalin përpara e të Na kundërvihen. Ndaj mbajeni moralin lart dhe mos u frikësoni.

  Nëse lind nevoja, do të kemi edhe mbështetjen e aleatëve të jashtëm ideologjikë në pushtet, të cilët nuk është nevoja t’jua përmend.

  Ditën e mirë dhe mirupafshim!

  Ramiz Alia
  Fjalimi i projektit sekret të Ramiz Alisë para disa antarëve të byrosë politike me 29 Nëntor të vitit 1989 në Tiranë
  PROJEKTI SEKRET SE SI DO TA SUNDOJMË SHQIPËRINË EDHE NJË SHEKULL
  Anthonypak 9 Ağustos 2022 20:18

  <a href="http://canadapharmacy24hourdrugstore.com/">usa pharmacy no script</a>
  Alıntı yap
  Mauricemam 9 Ağustos 2022 20:18

  <a href="http://supremesuppliersindia.com/">supreme suppliers</a>
  Alıntı yap
  XgaDxwpEtesegt 10 Ağustos 2022 03:11

  На это сайте можно сделать Обмен киви на биткоин по очень ыгодному урсу!
  Alıntı yap
  XgaDfkpEtesegt 11 Ağustos 2022 03:41

  На этом сайте можно сделать Обмен киви на биткоин по очень выгодному курсу!
  Alıntı yap
  MarvinOrert 11 Ağustos 2022 23:15

  <a href="http://canadian24hourepharmacy.shop/">canadian pharmacy cialis 20mg</a> <a href="http://canadianhealthcaremall.shop/">gpchealth address in canada</a> <a href="http://supremeasuppliers.shop/">canada pharmacy online</a> <a href="http://skyepharmacy.shop/">sky pharmacy reviews</a> <a href="http://canadianopharmacy24hr.shop/">canadian online pharmacy</a> <a href="http://rhineincapharmacy.shop/">rhine ink</a> <a href="http://cheapdrugsfromaindia.shop/">canada drugstore generic pharmacy</a>
  Alıntı yap
  XgaDffpEtesegt 12 Ağustos 2022 02:53

  На этом сайте можно сделать Обмен киви на биткоин по очень выгодному курсу!
  Alıntı yap
  DonaldRulty 12 Ağustos 2022 16:36

  <a href="http://skyapharmacy.com/">skypharmacy</a>
  Alıntı yap
  XgaDsfpEtesegt 13 Ağustos 2022 06:45

  На этом сайте можно сделать hottimes по очень выгодному курсу!
  Alıntı yap
  Juliusquord Dün, 06:09

  <a href="http://lowestpriceviagra100mg.ru/">cost of viagra 100mg costco</a> <a href="http://buyamoxicillin500mgnoprescription.ru/">amoxicillin<
  /a> <a href="http://canadianpharmacies.ru/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://periactin.ru/">periactin amazon</a> <a href="http://viagra100mgbestprice.ru/">best price 100mg generic viagra</a> <a href="http://viagrasamples.ru/">Viagra Samples</a>
  Alıntı yap
  XgaDsrpEtesegt Dün, 21:18

  На этом сайте можно сделать ex24 по очень выгодному курсу!
  Alıntı yap
  AnthonyDak Bugün, 04:21

  очень давно интересно
  _________________
  onlayn kazino qazaxıstan dolları, mobil telefon üçün fonbet veb saytı, üstün casino bonusu
  Alıntı yap
  XgaDsrdEtesegt Bugün, 04:27

  На этом сайте можно сделать обменник биткоин по очень выгодному курсу!
  Alıntı yap

  KËSHTU FLET KRYEMINISTI PATRIOT SHQIPTAR RAMUSH HARADINAJ

  KËSHTU FLET KRYEMINISTI PATRIOT SHQIPTAR RAMUSH HARADINAJ Sot në fjalimin e mbajtur në akademinë përkujtimore në 22-vjetorin e rënies së Dëshorëve të kombit, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu në Junik,...

  DOKUMENT: ENVER HOXHA DHE TË GJITHË KOMUNISTAT (E SOCIALISTAT E SOTSHËM) ISHIN DHE JANË TRADHTARË TË KOMBIT

  DOKUMENTI: ENVER HOXHA DHE TË GJITHË KOMUNISTAT (E SOCIALISTAT E SOTSHËM) ISHIN DHE JANË TRADHTARË TË KOMBIT SOT TRADHTINË KOMBËTARE TË KOMUNISTE PO E NDJEK HAP PAS HAPI PS'JA E EDI RAMËS DHE DREJTUESIT E PARTISË...

  “PARADOKSI RAMA” dhe PARTIA (e ndryshuar) SOCIALISTE : Nga Fitim Zekthi

  “PARADOKSI RAMA” dhe PARTIA (e ndryshuar) SOCIALISTE Nga Fitim Zekthi...

  REFERENDUMi: SiSTEMi PRESIDENCiAL i ERDOGAN’iT A DO TA DEMOKRATiZOJË TURQiNË? ANALiZË Nga Sokol BRAHAJ 15/04/2017

  REFERENDUMi: SiSTEMi PRESIDENCiAL i ERDOGAN’iT A DO TA DEMOKRATiZOJË TURQiNË? ANALiZË Nga Sokol BRAHAJ 15/04/2017 1-HYRJE: KUSHTETUTAT E TURQiSË 2-REFERENDUMi i 16 PRiLLi’T: ÇFARË DO TË NDRYSHOHET ME KËTO 18 NENE? 3-ATMOSFERA...

  SHPËTIM IDRIZI: PDIU ËSHTË PARTI SOVRANE, KOMBETARE KU EDHE E KEMI TREGUAR KËTË GJË. PDIU NUK ËSHTË AS SHPATË, AS JASTËK I ASNJËRËS.

  SHPËTIM IDRİZİ: ***PDIU ËSHTË PARTI SOVRANE, KOMBETARE KU EDHE E KEMI TREGUAR KËTË GJË. ***PDIU NUK ËSHTË AS SHPATË, AS JASTËK I ASNJËRËS. ***SI SHQIPTARE TE ÇAMËRISË NUK I KEMI BORXH KËRKUJT, JEMI NË GJENDJE TË FALIM DHE JEMI...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'