BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  KOSOVA SHUMË SHPEJT U GJEND PËRBALLË NJË SITUATE TË RREZIKSHME│ Nga Prof. Dr. Shenasi Rama

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 3-07-2020, 14:35
  KOSOVA SHUMË SHPEJT U GJEND PËRBALLË NJË SITUATE TË RREZIKSHME│ Nga Prof. Dr. Shenasi Rama

  KOSOVA SHUMË SHPEJT U GJEND PËRBALLË NJË SITUATE TË RREZIKSHME
  Nga Prof. Dr. Shenasi Rama


  INTERVISTA E SOTSHME E PROF. DR. SHINASI RAMES ME GAZETEN SHEKULLI
  Intervista e plote marre nga Prof. Dr. Shenasi Rama

  Kosova shume shpejt u gjend perballe nje situate te rrezikshme.

  Një situatë është e rrezikshme kur nuk e din se cka mundet me ndodhë, kur nuk e kupton se cka të shkakton ajo që mundet me ndodhë, kur nuk ke zgjidhje ose kur e kupton por nuk e din zgjidhjen e duhur. Në këtë drejtim për ata që merren me këtë punë, kjo ishte një gjendje jo e këndshme, por normale sepse ky është thelbi I politikës: me u marrë me të panjohurën dhe me I dhanë zgjidhjen që të kuvendon. Normale sepse ka pak të panjohura, por për ata që nuk dinë, gjithcka bahet fundi I botës. Gjendja e Kosovës në këtë situatë është specifike në disa drejtime por e kuptueshme në drejtime të tjera. Në një anë cka shohin njerëzit është vetë pikëpyetja e integritetit të Kosovës si shtet. Në anën tjetër, në nivel politik, është precedenti që mund të vëndosë në lidhje me parimin e shtetformimit dhe kjo vjen bashkë me implikimet që mund të këtë në Ballkan e më gjerë. përtej këtyre aspekteve është marrëdhënia ndërmjet fuqive të mëdha dhe interesat e tyre që edhe kanë ndryshuar me kohë. Ajo që ka rëndësi me u kuptue është se procesi shkon si uji në varësi të rporteve që krijohen dhe ky ishte dhe është një process që duhet lundruar e jo zgjidhur. Ka shumë rrugë me kalue që me kenë përfundimtar dhe I pakthyeshëm. Mirëpo gjendje të tilla do të vijojnë të përsëriten, e ndoshta edhe të intensifikohen. Pyetja është se cfarë po bëjnë politikanët e Ksoovës që të përballohen me këto gjendje? Sa e kanë mbështetjen popullore për vete dhe ëpr zgjidhje të caktuara? Këto gjendje nuk kalohen përmes vendimeve të individëve të caktuar por përmes një debate të thelluar dhe me tërheqjen e mendimit nga strukturat këshilluese dhe debatit popullor.

  Besoni se elita e saj politike eshte akoma e papjekur?

  Deri në një farë mase mungon mirëfilli ndjesia e shtetësisë. Ka një amatorizëm të bazuar ose në cektësinë ideologjike, ose në pragmatizmin e njeriut që don me zgjidhë problemin si politikan. Mirëpo këto janë probleme që duan burra shteti. Dhe këtu duhet parë se ku del problem jo I papjekurisë por I qëllimeve që kanë dhe se si I konsiderojnë problemet. Shtetar bahesh sepse rritesh ne struktura, mëson praktikën institucionale dhe ndjek rregullat e lojës. Poltiikan lind dhe duhesh me kenë krijues. Në Kosovë kanë lindur shumë si politikanë dhe disa edhe janë bërë shtetarë të mencur. Njera pa tjetrën nuk shkojnë në këtë zanat dhe politikanët e Kosovës kanë mësuar shumë gjatë këtyre viteve edhe për mirë, edhe për keq. Mirëpo, duke qënë gjithnjë në një përpjekje me mbijetue janë më shumë politikanë se shtetarë. Për sa kohë që I mbajnë sytë tek interesi jetik I Kosovës dhe I shqiptarëve do të paguajnë një cmim më të lartë se ata që janë super të djallëzuar, por do të bëjnë atë që duhet. Në se me pjekuri nënkuptohet kurvëria politike, atëherënuk janë aq të pjekur sa këta në Tiranë që zakonisht harrojnë se korrin fitore me gojore, cdo nuk është gjithmonë e dëshërueshme për shtetin dhe moralisht është e dënueshme për njerëzit. Në Kosovë kanë mësuar metodat e këqia të Tiranës dhe kjo shihet edhe në politikë. Mirëpo ka shumë rezistencë ndaj politikës 'fitore me gojore' dhe kanë shumë me mësue në të ardhmen. Mirëpo pa dyshim janë shqiptarë, atdhetarë dhe përtej sjelljes paksa katundare janë shumë të apstër dhe të vyeshëm në këtë pikë ku janë shqiptarët.

  Presidendi Hashim Thaci eshte shprehur se nese vertetohen akuzat ndaj tij do jape doreheqjen. Cila mund te jete e ardhmja e z. Thaci?

  Hashim Thaci është figurë madhore e politikës shqiptare. Është ende shumë i ri, është shumë dinak dhe I zgjuar, ka mësuar shumë dhe ka sensibilitete politike shumë cilësore. Pavarësisht se ku gjendet në këtë pikë, cka është e kalueshme dhe konjukturale, ai e ka të ardhmen përpara dhe në skenë apo në prapaskenë ka shumë me dhanë dhe do të vazhdojë të jetë i pranishëm dhe me ndikim të madh. Mirëpo varet se në shërbim të interesave të kujt do të jetë: të tijat si person, të agjendave të caktuara apo të interesit kombëtar. Ky do të jetë edhe metri me të cilin do të matet ai dhe sjellja e tij politike në të ardhmen. Por Hashim Thaci është aty, dhe aty do të jetë edhe për shumë kohë.

  Si e komentoni levizjen e fundit te Edi Rames ne Kosove ne te cilen takoi liderët e Kosoves?

  Edi Rama është një kokë më lart se të gjithë politikanët e tjerë në trojet shqiptare profesionalisht mirëpo as nuk punon për shqiptarët, as nuk punon për kombin shqiptar, dhe as nuk ndjehet shqiptar. Edi Rama punon për Edi Ramën dhe për ata që e mbajnë peng dhe e lëvizin si në teatrin e kukullave. Në Kosovë e ka pasur dhe e ka të humbur besueshmërinë me kohë dhe kjo vizitë vetëm sa e theksoi këtë gjë. Askush nuk I beson më, e kanë bezdi të bëjnë edhe takime me të, dhe mua më duket se Edi Rama është një figurë shumë negative në Kosovë. Shkurt, Edi Rama shkoi të përconte një mesazh dhe të hapte rrugë në pika kritike për të mirëpo është I diskredituar përfundimisht dhe I pabesueshëm. Nuk ka asnjë politikan që I beson Edi Ramës në Kosovë. Edi Rama është pjesë e një sekti criminal që punon ditë e natë kundër shqiptarëve dhe pavarësisht sjelljes së politikanëve në Kosovë, askush nuk e ka dyshimin më të vogël për këtë gjë.

  4. Nje ide per normalizimin e marredhenieve të Kosoves me Serbine eshte edhe shkembimi territorial. A eshte kjo nje ide e keqe per Kosoven dhe kush humbet je kete rast me shume?

  Kjo është zgjidhje që duhet parë në shumë nivele. NJëherë një serb I njohur shumë pat thënë ”kemi pritur gjashtëqind vjet me e marrë mbasi e humbëm, do të presim edhe 600 vjet të tjera me e marrë prapë.” Pra ky është boshti I politikës dhe strategjisë serbe, nuk ka asnjë dyshim. Të tjerat janë sjellje taktike. Dhe nuk duhet me pasë asnjë dyshim se këtë qëllim e ndjekin me fanatizëm. Në lidhje me shkëmbimin e territoreve këtu do të thoja se në këtë rast nuk funksionon më multikulturalizmi. Pa shkëmbimin etnik asnjë shkëmbim territori nuk ka vlerë. Ndryshe gozhda e Nastradin Agës, edhe me ekstraterritorialitet të disa kishave është gjithmonë e ngulur aty. Duhet kaluar përtej paketës Ahtissari, mirëpo kjo është një pikë shumë delicate që askush nuk don ta diskutojë si duhet e si iu vlen të gjithëve. Pra, të vendoset marrëveshja në parimin etnik dhe sado e dhimbshme të jetë kjo për shqiptarët të zgjidhet një herë e mirë kjo punë. asnjë zgjidhje tjetër nuk është e pranueshme apo që të sjellë stabilitet. Është kaq e thjeshtë dhe këtë kanë bërë shumë shtete të tjera dhe ka funksionuar.

  A ka nje perplasje midis ShBA dhe BE per Kosoven?

  Mendoj se pa thënë përplasje, do të thoja se dallimet janë të dukshme dhe kanë ardhur duke u bërë më të qarta dhe të dallueshme. Kosova është një shtet që edhe formalisht mbikqyret si mandat në anën ligjore dhe politike nga BE, dhe në anën strategjike ushtarake nga SHBA. BE dhe SHBA e vlerësojnë Kosovën nga perspektiva të ndryshme. Për SHBA është një shtet I rëndësishëm në një rajon strategjik. Për BE është një shtet problematik në një rajon të rëndësishëm. Po ashtu mendoj se si SHBA ashtu edhe BE e shohin Kosivën nga këndvështrime të ndryshme të lidhura me problemin e Serbisë që ka qënë dhe konsiderohet si aleat jetik për disa nga vendet e BE dhe që nga ana e vet ka shumë pakënaqësi naj palëve. Qasja e të dy palëve kushtëzohet po ashtu edhe nga konsideratat për Rusinë dhe interesat e saj jetike në Ballkan. Serbia për rusët është jetike dhe trajtohet si e tillë cka do ët thotë se për ta Kosova është pjesë e Serbisë. Për me tëpër ka dallime parimore, vecanërisht në lidhje me metodën e zgjidhjes së problemit, me konceptimin e mundësisë së shkembimeve territoriale, me pavarësimin e orientimin strategjik, cka janë të papranueshme për shumë vende të BE, e në vecanti për Gjermaninë, por edhe për shtete të tjera më të vogla. Pavarësisht se nuk thuhet hapur, mua më duket se ka dallime edhe me identitetin shqiptar, me problemin kombëtar shqiptar, e me radhë. Kështu që do të ketë fërkime të cilat do të ashpërsohen, dhe në kuadrin e marrëdhënieve më të gjëra që po bëhen cdo ditë e më të komplikuara do të fitojnë më shumë peshë me kohë. Kjo edhe sepse administrate e Presidentit Trump kërkon zgjidhje praktike të problemeve cka e detyron bE të marrë vendime që në këtë pikë janë të padëshërueshme e shqetësuese për ta. 03/07/2020


  KOSOVA SHUMË SHPEJT U GJEND PËRBALLË NJË SITUATE TË RREZIKSHME│ Nga Prof. Dr. Shenasi Rama
  Crewsmaifs 8 Ağustos 2020 15:08

  f4d721 commander cialis tadalafil

  buy cialis online
  Alıntı yap
  maifs 8 Ağustos 2020 15:21

  can i take 2 cialis

  cialis per bankeinzug
  <a href="https://cialtrustphal.com/">cheap cialis</a>

  cialis doc morri
  Alıntı yap
  Ilinmaifs 8 Ağustos 2020 16:06

  with viagra reviews

  cheapest price for sildenafil 100 mg

  <a href="https://sildenonline.com/">sildenafil 100mg tablets buy online</a>cialis online perscription

  cheap cialis

  <a href="https://ssupercialisever.com/">buy cialis online</a>viagra sildenafil preci

  generic viagra

  <a href="http://viagener2020.com/">buy viagra online</a>viagra over the counter spain

  buy viagra online

  <a href="http://viagraaqwe.com/">viagra cheap</a>

  double dose viagra

  cheap viagra

  <a href="http://viagrayqdd.com/">viagra online pharmacy</a>

  cialis vendita ebay

  buy cialis online

  <a href="http://cialisuqpor.com/">generic cialis</a>cialis como funcion

  buy cialis online

  <a href="http://cialisuqwc.com/">cialis cheap</a>

  best cialis pill

  generic cialis online

  <a href="http://cialisuqpor.com/">buy cialis</a>cialis 10mg cp

  buy cialis online

  <a href="http://cialisuqwc.com/">cialis for sale</a>
  Alıntı yap
  Muscabmaifs 8 Ağustos 2020 16:39

  acca31 acheter viagra en inde  https://viagratodo20.com/

  cialis super barata

  buy cialis
  <a href="https://cialtrustphal.com/">cost of cialis 20 mg</a>

  discount cialis daily 5 mg
  Alıntı yap
  maifs 8 Ağustos 2020 19:38

  cialis commercial actress

  cialis
  <a href="https://ciatrusstedonline.com/">cheap cialis</a>

  cialis 5mg on line

  cialis 5mg consumer reviews

  online cialis
  <a href="https://ciatrusstedonline.com/">buy authentic cialis</a>

  the best place cialis england
  Alıntı yap
  maifs 8 Ağustos 2020 20:38

  cialis mezza pastiglia

  comprar cialis en europa
  <a href="https://cialtrustphal.com/">and levitra cialis</a>

  cialis hyper puissant en ligne
  Alıntı yap
  maifs Dün, 00:49

  super cialis 20ml

  generic cialis online
  <a href="https://ciatrusstedonline.com/">cheap cialis</a>

  cialis e levitra affluss
  Alıntı yap
  maifs Dün, 05:02

  cialis traitemen

  5 mg cialis verkauf australien
  <a href="https://cialtrustphal.com/">cialis venta ilegal</a>

  cialis generic online 5mg

  cost of cialis 20 mg

  buy cialis online nopw
  <a href="https://cialtrustphal.com/">average price of cialis 5mg</a>

  cialis discount
  Alıntı yap
  Selifanmaifs Dün, 05:30

  cialis brand pills

  cheap cialis

  <a href="https://cialistodo2020.com/">cialis canada</a>
  Alıntı yap
  Feekesmaifs Dün, 06:23

  097811 cialis en suisse foru  <a href="https://cialishowmuch.com/">generic cialis</a>

  972911 viagra prices usa  <a href="https://viagraonlinegfsd.com/">generic viagra</a>sale generic viagra zenegra  <a href="https://viagrashippingtoday.com/">buy viagra online</a>generic viagra name joke  <a href="https://viagratodaybest.com/">viagra</a>

  3cfd11 visit web site women cialis  <a href="https://ssupercialisever.com/">buy cialis online</a>
  Alıntı yap
  Alyiamaifs Dün, 06:35

  wow look it low cost is

  6192 precios is argentin

  6192 safe place to be is

  6192 comprar is ato linea

  6192

  adverse effects is

  cdb6 cost of is daily dose

  cdb6 is professional best deals

  cdb6
  Alıntı yap
  Adesmaifs Dün, 06:38

  972911 buy viagra shop  <a href="https://viagratodo20.com/">how to get viagra without a doctor</a>natural viagra  <a href="http://viagrauyr.com/">buy viagra online</a>viagra frau selber mache  <a href="http://viagrayqdd.com/">buy viagra</a>dadha pharma online viagra  <a href="http://vigraweuy.com/">buy viagra online</a>
  Alıntı yap
  Lyuksenmaifs Dün, 06:59

  foros sobre is ata

  154b prezzo del is ato

  154b comprare il is economico

  154b comprar is peru

  154b
  Alıntı yap
  maifs Dün, 06:59

  cialis 5 mg tedavi edermi

  cialis nuovo viagr
  <a href="https://cialtrustphal.com/">does cialis cause headaches</a>

  commander cialis lign
  Alıntı yap
  Judemaifs Dün, 08:08

  638411 enter site cialis 5mg prices  <a href="http://cialishhqoeur.com/">buy cialis</a>

  638421 can cialis cause blurry vision

  cheap cialis

  buy cialis lilly icos in box

  cheap cialis

  what is order cialis soft tabs

  generic cialis

  buy school report

  viagra

  5f7511 lowestprice cialis  <a href="https://cialishowmuch.com/">buy cialis online</a>websites buy cialis pills  <a href="http://cialisooie.com/">buy cialis</a>

  972911 cialis uk 10mg  <a href="https://cialistodo2020.com/">where to buy cialis</a>just try 100mg cialis  <a href="http://cialisuqpor.com/">buy cialis</a>cheapest cialis in 40 mg  <a href="http://cialisuqwc.com/">cialis cheap</a>cialis 5mg uk daily  <a href="http://cialisuyew.com/">cialis online</a>
  Alıntı yap
  Nastasiyamaifs Dün, 08:39

  6f5631 will viagra make me harder  https://viagratodo20.com/ viagra professional with no rx  http://viagrauyr.com/ viagra powder  http://viagrayqdd.com/

  244831 precio pastilla viagra mexico  http://viagrayqdd.com/ cheap viagra 25 mg  http://vigraweuy.com/
  Alıntı yap
  maifs Dün, 08:47

  good choice cialis transdermal

  buy cialis online
  <a href="https://ciatrusstedonline.com/">cialis low blood pressure</a>

  cialis 8 stck
  Alıntı yap
  maifs Dün, 09:26

  buy pills day cialis au next

  generic cialis online
  <a href="https://cialtrustphal.com/">buy soft online best cialis</a>

  cialis generic online 5mg
  Alıntı yap
  Oksankamaifs Dün, 10:48

  is tablet description

  b4ba is comprar andorra

  b4ba is generique tunisie

  b4ba
  Alıntı yap
  maifs Dün, 14:00

  cost of cialis one a day

  cialis en las mujere
  <a href="https://cialtrustphal.com/">cialis tadalafil 10mg preis</a>

  compra cialis line
  Alıntı yap
  Rozamaifs Dün, 14:46

  libre gnrique de cialis

  buy generic cialis

  <a href="http://cilapharm.com/">online cialis</a>
  Alıntı yap
  maifs Dün, 16:47

  cialis lilly bestellen

  we like it best quality cialis
  <a href="https://ciatrusstedonline.com/">how much cialis to take a day</a>

  comprar cialis en el peru
  Alıntı yap
  maifs Dün, 17:40

  cialis contraindicaciones

  cialis online
  <a href="https://cialtrustphal.com/">buy cialis online</a>

  cialis 36 hour generic

  dont take cialis with

  cialis 5mg 36 hours
  <a href="https://cialtrustphal.com/">buy cialis</a>

  levitra 10 mg prezzo cialis
  Alıntı yap
  Annamaifs Dün, 20:33

  is online norway

  f371 verordnung is malaysien

  f371 price of cipla is in india

  f371
  Alıntı yap
  maifs Dün, 21:27

  cialis aspirina

  cheap cialis
  <a href="https://ciatrusstedonline.com/">achat rapide cialis</a>

  cipla generic cialis cheapest
  Alıntı yap
  Megamaifs Dün, 22:09

  cialis 5mg different

  online cialis

  <a href="https://cialishowmuch.com/">online cialis</a>
  Alıntı yap
  maifs Dün, 22:27

  prescription cialis cost

  cialis naturale alle erbe
  <a href="https://cialtrustphal.com/">can you buy cialis in cancun</a>

  cialis 20mg from pakistan
  Alıntı yap
  Cubitmaifs Dün, 23:05

  acheter du cialis avec paypal

  cheap cialis

  <a href="http://cialisuqwc.com/">online cialis</a>cialis generique 5 mg

  cialis

  <a href="http://cialisuyew.com/">cheap cialis</a>

  viagra sale uk cheap

  viagra cheap

  <a href="http://viagraaqwe.com/">cheap viagra</a>costo viagra en farmacia

  generic viagra online

  <a href="http://viagraeuw.com/">generic viagra online</a>
  Alıntı yap
  maifs Bugün, 00:25

  cialis pay with money order

  soft cialis price
  <a href="https://cialtrustphal.com/">5 mg cialis buy</a>

  5mg daily cialis price
  Alıntı yap
  Sorokinmaifs Bugün, 01:25

  be0021 viagra for woman information

  buy viagra

  generic pill for viagra

  cheap viagra

  viagra online 25 mg usa

  discount viagra

  viagra sin receta valencia

  buy viagra online

  1fd021 viagra commercial music

  viagra cheap

  viagra enhancement

  online viagra

  hong kong viagra stores

  viagra sale

  buy viagra birmingham uk

  viagra

  972921 uk meds viagra

  buy viagra

  levitra viagra vs cialis

  buy viagra

  930a21 viagra

  viagra online

  930a21 prijzen cialis

  buy generic cialis

  online technical schools

  viagra cheap

  top in Austin Texas cash advance

  faxless payday advance
  Alıntı yap

  Z. TRUMP MOS LEJONI NDARJEN E KOSOVËS

  Z. TRUMP MOS LEJONI NDARJEN E KOSOVËS Letra qe koalicioni i 450 shoqatave shqiptaro-amerikane i dërgojnë Trumpit: "Mos e lejoni ndarjen e Kosovës"...

  NUK JANË SHQIPTARË SHQIPFOLËSIT E EMËRUAR SI “SHQIPTARË ARBËRORE!?” E EDHE "KOMUNISTAT" SË BASHKU ME QEVERINË E SOTME Nga Prof. Dr. Shenasi Rama

  NUK JANË SHQIPTARË SHQIPFOLËSIT E EMËRUAR SI “SHQIPTARË ARBËRORE!?” E EDHE "KOMUNISTAT" SË BASHKU ME QEVERINË E SOTME: KËTA SI ETËRIT E TYRE PO NA VJEDHIN, COPËTOJNË E TJETËRSOJNË KOMBIN SHQIPTAR Nga Prof. Dr. Shenasi Rama...

  20 VJETORI I KONFERENCËS SË RAMBUJESË Nga Shaban Murati

  20 VJETORI I KONFERENCËS SË RAMBUJESË Nga Shaban Murati...

  LIDHJET NË BALLKAN: HORIZONTALISHT TIRANË↔SOFJE: VERTIKALISH BEOGRAD↔ATHINË

  LIDHJET NË BALLKAN: HORIZONTALISHT TIRANË↔SOFJE: VERTIKALISH BEOGRAD↔ATHINË Në lidhje me këtë proces, profesor Enver Bytyci thotë se "BE do ta ketë tepër rëndë për t’i përafruar këto vende, sepse sipas tij, në Ballkan gjithnjë ka...

  EDI: T’GJITHË SHQIPTARËT PO I BASHKOJ, HASHIMI: ANI DE BAC, BASHKË E KRYJMË

  RAMA: T’GJITHË SHQIPTARËT PO I BASHKOJ, THAÇI: ANI DE BAC, BASHKË E KRYJMË EDI RAMA "bashkimi i Shqipërisë me Kosovën nuk mund të përjashtohet nëse perspektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE venitet. HASHIM THAÇI: “Bashkimi...

  Önceki
  1 2
  Sonraki
  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu Güncelleimage
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'