BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 5-05-2023, 23:39
  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023
  .
  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023
  Analizë nga Dr. Sokol BRAHAJ

  KLIKO KETU video

  A2 CNN Affiliate Sokol Brahaj

  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023
  *


  KLIKO KETU video

  Euronews Albania Sokol BRAHAJ

  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023

  *


  KLIKO KETU video

  RTSH - Radio Televizioni Shqiptar Sokol BRAHAJ

  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023
  *

  KLIKO KETU video

  MCN TV Sokol Brahaj

  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023
  *

  Zgjedhjet në Turqi, Brahaj: Sondazhet e nxjerrin Erdoganin humbës në raundin e parë, ka kopjuar programin e opozitës (VIDEO)
  mcntv.al
  Gazetari Sokol Brahaj deklaroi përmes një lidhje “Skype” me studion e lajmeve të MCN Tv se sondazhet jo vetëm ato të opozitës, por dhe ato të ashtëquajtura “të paanshme” e nxjerrin Erdoganin humbës në raundin e parë të zgjedhjeve që do të zhvillohen më 14 maj, megjithëse sipas tij mbetet për t’u parë si do të ecë fushata në 10 ditët e fundit pasi në këtë periudhë përcaktohen shumë gjëra.

  Duke vijuar më tej me shpjegimin tij, Brahaj tha se Erdogan ka kopjuar programin e opozitës në masën 60% megjithëse dhe i ka bërë disa ndryshime.

  """"Kemi dhe 17 ditë nga data e zgjedhjeve. Erdogan është në nivelin më të ulët, ka votat më të ulëta për 21 vite që është në qeveri. Pritet që Erdogan zgjedhjet e ardhshme të mos i fitojë ose të ngelë për në raundin e dytë. Sondazhet shohin që opozita është para Erdoganit.

  Opozita për herë të parë është në formulim e sipër, jo se është formuar një opozitë e fortë. Ergdogan ka 21 vite dhe të gjithë institucionet janë në dorë të tij. Gjendja ekonomike, shkatërrimi nga tërmeti dhe mos arritja e dhënies së ndihmës së parë menjëherë ka krijuar idenë se Erdogani mund të humbë në raundin e parë. Sondazhet e bëra tregojnë haptazi jo vetëm ato të opozitës, por edhe ato të cilësuara si të paanshme nxjerrin që Erdogan humb në raundin e parë.

  Janë 6 parti, dhe partia kurde janë kundër Erdoganit dhe nuk kanë nxjerrë kandidat të vetin. 12% e votave të tyre janë për rivalin e Erdoganit. Në Turqi duhet të kemi parasysh që 10-ditëshi i fundit është i rëndësishëm për çdo zgjedhje.

  Erdogan nuk i ka raportet e këqija me shtetet ballkanike. Marrëdhëniet diplomatike të Erdoganit janë personale.. Nëse ndryshon Presidenti, si shtet nuk besoj se do të ndërrojë diçka. Turqia ka qenë pranë nesh. Nëse humb Erdogan dhe Kiliçdaroglu bëhet president besoj se do jetë një politikë më e mirë për Ballkanin Perëndimor. Marrëdhëniet nuk do të jenë vetëm personale por do të jenë në bazë të diplomacisë shtetërore.

  Ekonomia tre vitet e fundit ka rënë shumë, inflacioni është 200%. Me disfatën që ndodhi me tërmetin, Erdogan dhe strukturat kanë mbetur në klasë. Erdogani i ka kërkuar falje popullit.

  Programi i partisë për drejtësi dhe zhvillim, mbi 60% të programit ia ka marrë opozitës. Atë që propozon opozita, Erdogani e ka marrë dhe ia ka ndryshuar disa fjalë. Erdogan është lider i fortë që hipnotizon dhe popullin e vet, mbetet për t’u parë 10 ditëshin e fundit."""""" Sokol Brahaj ne MCN TY
  [video=https://www.youtube.com/watch?v=BFasEnHLEao]
  *

  ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE NË TURQI, 14 MAJ 2023

  KONTRIBUT I VYER NË MARRËDHËNIET SHQPTARO-TURKE!

  KONTRIBUT I VYER NË MARRËDHËNIET SHQPTARO-TURKE!...

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN...

  ERDOGANI DHE TURQIA: NË AIR I BËRI SHQIPTARËT KRENARË

  ERDOGANI DHE TURQIA: NË AIR I BËRI SHQIPTARËT KRENARË Sokol Brahaj 15/9/2018...

  NJË TURQI E FORTË-AVANTAZH GJEOPOLITIK PËR SHQIPËTARËT

  NJË TURQI E FORTË-AVANTAZH GJEOPOLITIK PËR SHQIPËTARËT Nga: Shaban MURATi...

  GJENOCIDI ÇAM, SOKOL BRAHAJ FLET PËR HERË TË PARË NË TV'NË SHTETËROR TURK, TRT

  GJENOCIDI ÇAM, SOKOL BRAHAJ FLET PËR HERË TË PARË NË TV'NË SHTETËROR TURK, TRT Gazetari i njohur shqiptarë, specialist i BE'së Sokol Brahaj ishte i ftuari në këtë program dhe tregoi me detaja gjenocidin dhe gjendjen e asajkohe...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'