BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 30-11-2023, 18:13
  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA
  Eric Garcia | Independent
  Shqip: Dr. Sokol Brahaj

  Ai Izraeli që dinte Joe Biden prej gjysmë shekulli nuk ekziston më. A mund të përballojë ai realitetet e reja politike?

  Të hënën, shkëmbimi i katërt i pengjeve midis Izraelit dhe Hamasit u zhvillua si një pauzë në luftimet e zgjatur për dy ditë të tjera.

  Presidenti Joe Biden e ka quajtur lirimin e pengjeve "fillimi i një procesi" dhe u tha gazetarëve të dielën se "kjo marrëveshje është e strukturuar në mënyrë që të mund të zgjatet" si një mjet për lirimin e më shumë pengjeve dhe dërgimin e më shumë ndihmave humanitare në Gaza. Konkretisht, ai përshëndeti lirimin e Abigail Idan, një vajzë katërvjeçare me nënshtetësi amerikane, duke thënë: "Faleminderit Zotit që është në shtëpi".

  Kolegu im Andrew Feinberg raportoi javën e kaluar sesi Biden dhe "celula e tij sekrete" e ndihmësve hodhën bazat për pauzën dhe shkëmbimin e pengjeve duke filluar me vizitën e tij në Tel Aviv pas masakrës së 7 tetorit, me presidentin ndonjëherë "të angazhuar drejtpërdrejt dhe personalisht për të në këtë proces pothuajse orë pas ore.”

  Parametrat e aktit balancues të zotit Biden duket se tregojnë se presidenti, një nga duart diplomatike më me përvojë të Uashingtonit, po përpiqet të vazhdojë praktikën e kahershme të presionit privat mbi Izraelin, ndërkohë që mbështet publikisht kombin. Por është e paqartë nëse ky lloj politikash mund të përshtatet brenda kufijve të realiteteve të reja politike izraelite apo ndryshimet në opinionin publik ndaj Izraelit, si brenda Partisë Demokratike, ashtu edhe në politikën e brendshme.

  Përgjatë 50 viteve të tij në politikë – fillimisht si senator që u bë kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë, më pas si nënpresident që u bë i dërguari diplomatik më i besuar i Barack Obamës dhe tani si president – zoti Biden ka qenë dëshmitar dhe ka marrë pjesë në këtë teatër diplomatik. Në të vërtetë, viti i tij i parë si senator përkoi me herën e fundit kur Izraeli u përball me një sulm të befasishëm kur fqinjët arabë të Izraelit u angazhuan në një sulm në Luftën e Yom Kipurit.

  Në mënyrë të ngjashme, ish-presidenti Jimmy Carter ndërmjetësoi paqen midis Egjiptit dhe Izraelit, ndërsa ish-presidenti Ronald Reagan ushtroi presion mbi Izraelin gjatë luftës në Liban, duke shkuar aq larg sa të thoshte për veprimet e Izraelit: "Është një holokaust". Anasjelltas, George HW Bush, një ish-ambasador i SHBA-së në Kombet e Bashkuara, u përplas me Izraelin për temën e vendbanimeve. Ndërkohë, Bill Clinton ndërmjetësoi në mënyrë të famshme Marrëveshjen e Oslos me kryeministrin izraelit Yitzhak Rabin dhe udhëheqësin palestinez Yasser Arafat përpara se ai përfundimisht të dështonte të ndërmjetësonte një marrëveshje për paqen përpara përfundimit të presidencës së tij.

  Por kjo dinamikë nuk ekziston më. Së pari, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka treguar se nuk është aq i përkulshëm sa paraardhësit e tij. Zoti Netanyahu e kaloi pjesën më të madhe të rinisë së tij në Amerikë, duke u rritur në Pensilvani dhe ai ende flet anglisht me një theks të qartë Philly.

  Ai ka pasur nënshtetësi amerikane në të kaluarën dhe në vitin 2001, zoti Netanyahu, pas përfundimit të mandatit të tij të parë si kryeministër, tha në video: “Amerika është një gjë që mund ta lëvizësh shumë lehtë, ta çosh në drejtimin e duhur. Ata nuk do t'i pengojnë” (Z. Klinton nga ana e tij tha se zoti Netanyahu “vrau” procesin e paqes).

  Nuk është çudi, duke pasur parasysh jopopullaritetin e tij masiv në Izrael edhe para sulmit, Netanyahu zgjodhi për intervistën e tij të parë kokë më kokë që nga masakra e 7 tetorit, të ishte me një media amerikane, ABC News. Sfidimi i zotit Netanyahu, veçanërisht pasi ai mendon se mund të jetë në fund të karrierës së tij politike, do të thotë se Shtetet e Bashkuara kanë shumë më pak ndikim në negociata.

  Në vend të tij, zoti Biden tani po përballet me faktin se shumë votues, duke përfshirë shumë që i duhen për të fituar rizgjedhjen, kanë parë vetëm mbështetjen publike dhe jo presionin privat. Javën e kaluar, ne zbuluam se sa votues të rinj në shumicë dërrmuese nuk e miratojnë qëndrimin e tij ndaj Izraelit. Në mënyrë të ngjashme, një sondazh i Reuters/Ipsos nga ky muaj tregoi se 68 përqind e të anketuarve mbështesin një armëpushim.

  Për më tepër, historitë e shumta të muslimanëve amerikanë në shtetin kryesor të Miçiganit janë bërë të pakënaqur me presidentin deri në pikën që mund të largohen nga zgjedhjet e 2024-ës. Në të vërtetë, zoti Biden duket se e pranon se ai ka zemëruar votuesit arabo-amerikanë, pasi miqtë e Inside Washington John Hudson dhe Yasmeen Abutaleb raportuan në The Washington Post se zoti Biden u kërkoi falje udhëheqësve arabo-amerikanë pasi hodhi dyshime mbi numrin e të vdekurve në Gaza.

  Eric Garcia | Independent
  Shqip: Dr.Sokol Brahaj

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA
  Bkneoa 6 Şubat 2024 06:36

  buy generic clavulanate for sale <a href="https://augmenclav.top/picture-of-augmentin-pill.html">order generic augmentin 625mg</a> augmentin 625mg brand
  Alıntı yap
  Cpacge 6 Şubat 2024 07:36

  where to buy azithromycin without a prescription <a href="https://plzitmax.top/azithromycin-life-threatening-effects.html"
  >zithromax tablet</a> azithromycin 250mg over the counter
  Alıntı yap
  Wtobsm 7 Şubat 2024 23:00

  synthroid 100mcg drug <a href="https://levoroid.top/synthroid-for-hyperthyroidism.html">orde
  r generic synthroid</a> purchase levoxyl online cheap
  Alıntı yap
  Rychqt 7 Şubat 2024 23:59

  omnacortil buy online <a href="https://prednisrx.top/prednisolone-5mg.html">omnacortil 5mg us</a> purchase prednisolone online cheap
  Alıntı yap
  Kxnyug 9 Şubat 2024 14:56

  gabapentin 800mg uk <a href="https://gapontin.top/neurontin-side-effects.html">neurontin 100mg us</a> buy neurontin medication
  Alıntı yap
  Ydnuxx 9 Şubat 2024 15:13

  how to get clomiphene without a prescription <a href="https://clophene.top/clomid-pills-over-the-counter.html">buy clomiphene 50mg for sale</a> clomiphene over the counter
  Alıntı yap
  Dofyuw 11 Şubat 2024 05:38

  brand furosemide 40mg <a href="https://lassx.top/what-drugs-should-not-be-taken-with-lasix.html"
  ;>buy lasix 40mg</a> buy furosemide 100mg
  Alıntı yap
  Yjgydr 11 Şubat 2024 21:48

  sildenafil sale <a href="https://sildvig.top/viagra-for-women.html">buy viagra 50mg</a> real viagra sites
  Alıntı yap
  Mdeljr 12 Şubat 2024 21:40

  order doxycycline 100mg generic <a href="https://doxyline.top/doxycycline-warnings.html">monodox order</a> acticlate online
  Alıntı yap
  Teeriasap 13 Şubat 2024 05:08

  download chin sex videos bus
  figa stuprata video po
  vang sreyno xnxx
  freeporn wife fucks for money
  sexy blondes three black dicks

  https://izhevsk.voobrajulya.ru/bitrix/redirect.php?goto=http://redtubeenjoyxxx.t
  op/index103.html


  download fuck video katrina
  irani grils pussy fuck tv
  bimbo blonde sucks cock in pov video
  mature rachel movie
  irani spitting kisses teens
  lucky fucks cute young teen
  everyone loves sex on a picnicinterstitial
  Alıntı yap
  Yrsptk 13 Şubat 2024 10:35

  semaglutide 14mg drug <a href="https://plrybel.top/rybelsus-order-online.html">buy semaglutide 14 mg for sale</a> buy rybelsus 14 mg generic
  Alıntı yap
  Tilvxx 16 Şubat 2024 06:55

  buy plaquenil 400mg online <a href="https://hydroplaq.top/hydroxychloroquine-mechanism-of-action.html&quo
  t;>order plaquenil</a> hydroxychloroquine online
  Alıntı yap
  Mkpnbl 16 Şubat 2024 18:06

  aristocort 10mg oral <a href="https://aristonide.top/triamcinolone-cream.html">aristocort cost</a> aristocort 10mg us
  Alıntı yap
  Xgsavz 18 Şubat 2024 00:35

  desloratadine tablet <a href="https://clarilari.top/">cheap clarinex</a> clarinex tablet
  Alıntı yap
  7uvytsdzd 18 Şubat 2024 16:32

  canadian pharmaceutical <a href="http://canadianphrmacy23.com/">canadapharmacyonline.com</a
  >
  www.northwestpharmacy.com recommended site
  Alıntı yap
  Ewaffe 19 Şubat 2024 12:28

  buy generic loratadine for sale <a href="https://clatadine.top/clarinex-vs-claritin.html">buy loratadine paypal</a> order claritin 10mg generic
  Alıntı yap
  Lqosne 20 Şubat 2024 08:38

  buy generic chloroquine over the counter <a href="https://achlorine.top/chloroquine-online.html">chloroquine 250mg over the counter</a> buy chloroquine
  Alıntı yap
  Civcyq Dün, 05:52

  order xenical 120mg pill <a href="https://diltagn.top/side-effects.html">how to buy diltiazem</a> diltiazem price
  Alıntı yap

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN...

  NGËRÇ APO QORRSOKAK NË MARRËDHËNIET TURKO-AMERIKANE

  NGËRÇ APO QORRSOKAK NË MARRËDHËNIET TURKO-AMERIKANE...

  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR

  PERËNDIMI DËNON GRUSHTIN USHTARAK NË MIANMAR...

  Bushati, Debat për Çeshtjen e Jeruzalemit në Kuvend: Izraelin e njohim në kufinjtë e 1967'ës

  Bushati, Debat për Çeshtjen e Jeruzalemit në Kuvend: Izraelin e njohim në kufinjtë e 1967'ës Ministri i BE'së dhe Diplomacisë Shqiptare Ditmir Bushati: Shqipëria per Jeruzalemin mban një qëndrim me rezolutat e OKB'së dhe në të...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'