BESA TIME®

Portali i Lajmit të Vertetë

  ARRESTIMET E ISH-ZYRTARËVE NË POLONI: SHEMBULL PËR SHQIPËRINË ?

  Kategori: KRYESORET / LAJME / POLITIKE&EKONOMI / RAJONI / BOTA / ANALIZE / RAPORTE Tarih: 14-01-2024, 17:42
  ARRESTIMET E ISH-ZYRTARËVE NË POLONI: SHEMBULL PËR SHQIPËRINË ?


  ARRESTIMET E ISH-ZYRTARËVE NË POLONI: SHEMBULL PËR SHQIPËRINË ?
  Arrestimi i ish-zyrtarëve të qeverisë thellon krizën politike në Poloni Zëri i Amerikës

  Presidenti polak Andrzej Duda tha sot se është thellësisht i tronditur nga arrestimet e ish-anëtarëve të qeverisë, Mariusz Kaminski dhe Maciej Wasik dhe u zotua se nuk do të ndalet deri në lirimin e tyre.

  Policia hyri në pallatin presidencial të Polonisë për të arrestuar ish-ministrin e brendshëm polak dhe një nga ish-zëvendësit e tij, të dënuar për shpërdorim të pushtetit.

  Zoti Kaminski dhe Wasik thonë se janë të pafajshëm. Në vitin 2015 Presidenti Duda dha amnistinë për ta.

  Policia polake arrestoi të martën dy politikanë të dënuar për shpërdorim të pushtetit, ish ministrin e Brendshëm, Mariusz Kaminski dhe një nga ish zëvendësit e tij, Maciej Wasik.

  Presidenti Andrzej Duda i ftoi për disa orë anëtarët e ish-partisë në pushtet në pallatin presidencial, ndërsa policia shkoi në shtëpitë e tyre për t’i arrestuar. Shtypi polak njofton se politikanët u arrestuan brenda pallatit presidencial. Policia e Varshavës nuk dha shumë detaje, por tha se arrestimi u krye “në përputhje me urdhrin e gjykatës”.

  "Duhet t’ju them se si president dhe si njeri që beson në Poloninë e drejtë dhe të ndershme, i vetëdijshëm se duhet të bëjmë gjithçka për ta ruajtur këtë, jam thellësisht i trondur nga kjo situatë dhe fakti që ish-ministri Kaminski dhe zoti Wasik u futën në burg pavarësisht se u amnistuan”, tha Presidenti Duda.

  Ai shtoi se opinion publik në Poloni nuk ka dyshime nëse ky është një rast i motivuar politikisht.

  Ngjarjet përshkallëzuan mosmarrëveshjet midis qeverisë së re, të udhëhequr nga kryeministri Donald Tusk dhe partisë konservatore “Ligj dhe Drejtësi”, e cila udhëhoqi qeverinë e Polonisë për tetë vite, deri në muajin e kaluar pas humbjes që pësoi në zgedhjet e përgjithshme në tetor, ndërsa zoti Kaminski dhe Wasik u zgjodhën deputetë.

  Presidenti Duda është aleat i ngushtë i partisë “Ligj dhe Drejtësi” dhe e ka bërë të qartë se do ta kundërshtojë axhendën e kryeministrit Tusk. Mandati i dytë dhe i fundit i zotit Duda zgjat deri në mesin e vitit 2025.

  "Dua t’ju siguroj për një gjë. Nuk do të pushoj në luftën për një shtet të ndershëm dhe të drejtë, për qytetarët e thjeshtë, siç kam premtuar gjatë fushatës më 2015 dhe 2020. Por dua t’ju them gjithashtu se nuk do të ndalem derisa ministri Kaminski dhe bashkëpunëtorët e tij të jenë sërish qytetarë të lirë, ashtu siç duhet të jenë”, tha zoti Duda.

  Kryeministri Tusk, i cili ka premtuar rivendosje të normave demokratike në Poloni, akuzoi presidentin se po mbështet veprimet e partisë “Ligj dhe Drejtësi” për të krijuar kaos dhe paqëndrueshmëri pas humbjes së saj në zgjedhje. Zoti Tusk tha se presidenti Duda duhet ta ndalojë këtë spektakël, siç u shpreh ai, që sipas tij çon në një situatë të rrezikshme.

  Kryeministri pretendon se presidenti po pengon drejtësinë duke strehuar persona në kërkim, gjë që sipas tij është vepër e dënueshme me burg nga tre muaj deri në pesë vjet.

  “Ky është një vendim i gjykatës, është punë e policisë. Nuk ka vend për politikë. Jam i shqetësuar se Presidenti Duda është përfshirë në veprime të organizuara nga udhëheqësi i partisë “Ligj dhe Drejtësi”. Këto veprime dëmtojnë themelet e shtetit polak”, tha kryeministri.

  Politikanët Kaminski dhe Wasik u dënuan për shpërdorim të pushtetit për veprime të ndërmarra në vitin 2007, kur ishin pjesë e një qeverie të udhëhequr nga partia “Ligj dhe Drejtësi”.

  Presidenti Duda dhe amnistinë për ta në vitin 2015, megjithëse ekspertët ligjorë thonë se falje të tilla mund të përdoren në rastet kur një process ka kaluar të gjitha shkallët e ankesave.

  Në qershor, Gjykata e Lartë e Polonisë hodhi poshtë amnistinë e presidentit dhe urdhëroi rigjykimin e tyre. Politikanët Kaminski dhe Wasik u dënuan në dhjetor me dy vite burg. Të hënën një gjykatë lëshoi urdhra për arrestimin dhe burgosjen e tyre. Ata këmbëngulin se janë të pafajshëm, ndërsa Presidenti Duda vazhdon të thotë se vendimi i tij për aministinë e tyre është i vlefshëm.

  Të martën Presidenti Duda ftoi zotin Kaminski dhe zotin Wasik në pallatin e tij për një ceremoni ku emëroi si këshilltarë të tij, dy zyrtarë që kishin punuar për ta.

  Më herët gjatë ditës, kryetari i Kuvendit, Szymon Holownia shtyu për javën e ardhshme një senactë dhomës së ulët të partlamentit, e cila ishte parashikuar të fillonte të mërkurën. Zoti Holowia tha se kjo situatë krijoi një krizë të thellë kushtetuese. Zëri i Amerikës

  Ekspertet e fushës prononcojnë të njëjtën gjë bën qeveria e Tiranës me ish-zyrtaret dhe politikanet, a mos vallë kjo situatë që krijoi një krizë të thellë kushtetuese në Poloni mund tëaplikohet këtë dimër edhe në Shqipëri?

  ARRESTIMET E ISH-ZYRTARËVE NË POLONI: SHEMBULL PËR SHQIPËRINË ?
  Dyminb 6 Şubat 2024 07:13

  generic augmentin 375mg <a href="https://augmenclav.top/what-is-augmentin-used-for.html">augme
  ntin 1000mg uk</a> amoxiclav online
  Alıntı yap
  Ipakac 6 Şubat 2024 08:43

  zithromax 500mg for sale <a href="https://plzitmax.top/zithromax-500mg-antibiotics.html">azithr
  omycin usa</a> zithromax generic
  Alıntı yap
  Zwzxiv 7 Şubat 2024 23:45

  cheap levoxyl pills <a href="https://levoroid.top/synthroid-50-mcg.html">levothyroxine without prescription</a> synthroid 75mcg ca
  Alıntı yap
  Efybda 8 Şubat 2024 01:14

  order generic prednisolone 5mg <a href="https://prednisrx.top/prednisolone-vs-prednisone.html">oral omnacortil</a> omnacortil online
  Alıntı yap
  Kdowuk 9 Şubat 2024 15:54

  order generic clomid <a href="https://clophene.top/clomiphene-where-to-buy.html">buy clomid 100mg online</a> buy clomid medication
  Alıntı yap
  Vzovga 9 Şubat 2024 16:05

  neurontin 100mg drug <a href="https://gapontin.top/neurontin-for-pain.html">cheap neurontin generic</a> purchase gabapentin online cheap
  Alıntı yap
  Bagwvq 11 Şubat 2024 06:56

  order furosemide 40mg online <a href="https://lassx.top/furosemide-pills.html">purchase lasix without prescription</a> order furosemide 40mg pill
  Alıntı yap
  Englau 11 Şubat 2024 22:28

  buy viagra 100mg pills <a href="https://sildvig.top/viagra-use.html">purchase viagra generic</a> viagra 100mg oral
  Alıntı yap
  Gsvbzi 12 Şubat 2024 22:39

  purchase vibra-tabs pills <a href="https://doxyline.top/doxycycline-100-mg.html">cheap doxycycline 200mg</a> acticlate without prescription
  Alıntı yap
  Puetgx 13 Şubat 2024 11:09

  semaglutide over the counter <a href="https://plrybel.top/rybelsus-foods-to-avoid.html">buy generic semaglutide</a> order semaglutide 14mg pill
  Alıntı yap
  Ezfobg 16 Şubat 2024 07:26

  hydroxychloroquine 400mg without prescription <a href="https://hydroplaq.top/hydroxychloroquine-200-mg.html">buy plaquenil 200mg online cheap</a> order plaquenil 400mg online cheap
  Alıntı yap
  Zjlthm 18 Şubat 2024 01:26

  buy desloratadine pills for sale <a href="https://clarilari.top/desloratadine-vs-loratadine.html">clari
  nex 5mg tablet</a> clarinex pills
  Alıntı yap
  Hxgkoq 18 Şubat 2024 23:14

  buy cenforce 100mg sale <a href="https://rxcenforce.top/">buy cenforce 50mg</a> purchase cenforce generic
  Alıntı yap
  0mu2fx5gd 19 Şubat 2024 05:16

  online pharmacies canada <a href="http://canadianphrmacy23.com/">online pharmacy viagra</a>
  canadian pharcharmy online reviews canadian pharmacy store
  Alıntı yap
  Kookrw 19 Şubat 2024 13:33

  claritin order <a href="https://clatadine.top/desloratadine-brand-name.html">loratadi
  ne cheap</a> claritin 10mg cheap
  Alıntı yap
  Smiewa 20 Şubat 2024 09:08

  cheap aralen <a href="https://achlorine.top/chloroquine-tablet.html">chloroquine drug</a> chloroquine where to buy
  Alıntı yap
  Uxecpz 20 Şubat 2024 21:54

  priligy 30mg pill <a href="https://cytxgn.top/cytotec-vaginally.html">cytotec 200mcg oral</a> purchase cytotec without prescription
  Alıntı yap
  Dbkwjg Dün, 01:18

  glucophage oral <a href="https://chglucopha.top/metformin-uses.html">glycomet 500mg cheap</a> glucophage 500mg tablet
  Alıntı yap
  Axwzfj Dün, 06:42

  buy generic xenical 60mg <a href="https://orlical.top/reviews.html">xenical 120mg cost</a> diltiazem generic
  Alıntı yap

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA

  AKTI BALANCUES I BIDEN-it dhe SHBA-së MBI IZRAELIN DHE GAZA By: Eric Garcia Shqip: Dr. Sokol Brahaj...

  Presidenti Meta: Për çështjen e kufizimit të zonave detare, midis Shqipërisë dhe Greqisë

  Deklarata e presidentit Meta: Për çështjen e kufizimit të zonave detare, midis Shqipërisë dhe Greqisë...

  ERDOGANI: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË

  ERDOGANI: DIPLOMACIA E VETMJA RRUGËDALJE NË LUFTËN RUSI-UKRAINË Presidenti Erdoan tha sot në konferencën e përbashkët të shtypit me Kryeministrin e Holandës, Mark Rutte se Turqia do të vazhdojë iniciativat e saj që e shohin...

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN

  NË PRAG TË TAKIMIT BIDEN-ERDOGAN...

  PËRSE EDI RAMA DHE PS’JA VAZHDOJNË TË RRISIN KRIMINALITETIN NË "SHQIPËRIA QË DUAM"?

  PËRSE EDI RAMA DHE PS’JA VAZHDOJNË TË RRISIN KRIMINALITETIN NË "SHQIPËRIA QË DUAM"?...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME►QË NGA 2002’SHI©◄

Të gjitha tekstet, imazhet dhe përmbajtjet në botimin e kësaj faqe interneti i përkasin BesaTime©. Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i paautorizuar i kësaj faqeje.
Kontakt: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
RRETH NESH►
1-BESATIME: ËSHTË Portal Interneti i Shtypit të Lirë, i Mendimit Ndryshe dhe Respektues i Etikës dhe Prencipeve të Shtypit. 2-BESATIME: KA PËR QËLLIM TJU PËRCJELLË TË INTERESUARVE DREJTË PËR SË DREJTI; Lajmin, Informacionin, Analizen, Studimin, Kërkimin, Raportin E VËRTETË DHE TË PA-ANSHËM, në fushen; Strategjike, Politike, Ekonomike, Sociale, Diplomatike, Kulturore, Artistike, Sportive si dhe në çdo temë tjetër që i përket njeriut. 3-BESATIME: ËSHTË E PAVARUR, nuk ka lidhje me asnjë Organizatë, Parti apo Lëvizje Politike. Financohet Vetëm nga Themeluesit e Vet. 4-BESATIME: Operon në fushën e informacionit dhe të shtypit në gjuhen Shqip, Turqisht dhe Anglisht. Është vazhdimësi e “Think-Tank Besa Strategy [2002]”. Në përgjithësi vepron në të gjithë Botën, Bashkimin Evropian dhe Ballkanin. Në veçanti tregon intensivitet për çështje që kanë të bëjnë me Shqiptarët në Rajon dhe Turqinë. 5-BESATIME: Çdo shkrim i publikuar nё portal mund tё mos përputhet me mendimin tonë, dhe pёr kёtё arsye pёrgjegjёsia e shkrimit nё portal i pёrket vetem autorit. 6-BESATIME: Në të njëjten kohë është portali i vetem zyrtar ku “DIASPORA DHE LOBI SHQIPTAR NË TURQI” publikon. 7-Kryeredaktor: Sokol Brahaj◄

Dizajn: Shaban ILIRI, Perkthimi ne Shqip Can ARNAVUT - Kontakt: shabaniliri35@gmail.com'